Aktualności

OSP Hołowienki odznaczona

2018.09.17 10:25 , aktualizacja: 2018.09.19 12:27

Autor: Agnieszka Plaskota (OR), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Wicemarszałek Orzełowska, stojąc przed sceną, wręcza strażakowi dyplom pro masovia. Dyplom Pamiątkowy "Pro...
  • Trzech strażaków stoi na zielonym dywanie przed sceną prezentując sztandar. Przed nimi stoi komendant i nakłada na sztandar czerwoną wstęgę Jednostka otrzymała nowy...
  • Strażacy w czarnych garniturach stoją w rzędzie z chorągwiami Zbiórka pocztów...
  • Ksiądz święci tablicę, która jest na ścianie budynku z czerwonej cegły O jubileuszu będzie...
  • Mieszkańcy zapełnili wszystkie krzesła i ławki. Wiele osób stoi i przygląda się uroczystościom Na jubileusz licznie...

Jubileusz 100-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Hołowienkach (gm. Sabnie, pow. sokołowski) stał się okazją do uhonorowania jednostki Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia” za dotychczasowe zasługi dla społeczności lokalnej. Wyróżnienie wręczyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Koncert, wystawa, odznaczenia…

Stulecie istnienia to wielki jubileusz, który zasługuje na odpowiednią oprawę. O to zadbali druhowie z OSP Hołowieńki. Oficjalne uroczystości rozpoczęły się od zbiórki pocztów sztandarowych. Na terenie remizy odprawiono także mszę świętą w intencji druhów ochotników oraz społecznej służby, którą pełnią. Podczas apelu nagrodzono i uhonorowano strażaków pracujących w jednostce, a także przekazano i poświęcono nowy sztandar dla OSP. Odsłonięto także pamiątkową tablicę . W dalszej części odbył się uroczysty koncert pieśni patriotycznych. Na scenie występował również zespół ludowy „Sterdyniacy”. W programie uroczystości jubileuszowych przewidziano m.in. wystawę kronik, fotografii oraz dokumentów przedstawiających historię OSP. Można było podziwiać, nagrodzone w konkursie „Mój bohater strażak”, prace plastyczne dzieci i młodzieży, a także obrazy miejscowego artysty Marka Romaniuka.

 

Oprócz medalu pamiątkowego jednostka otrzymała również motopompę zakupioną ze środków województwa mazowieckiego. Druhom związanym przez wiele lat z OSP Dyplomy Uznania wręczyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. Pogratulowała pięknego jubileuszu oraz podkreśliła ich zasługi dla bezpieczeństwa mieszkańców.

– Z wielkim szacunkiem odnoszę się do pracy strażaków, ponieważ w każdym momencie są gotowi nieść pomoc potrzebującym. Od pokoleń służą w niej druhowie i druhny, dla których służba jest misją – podkreśliła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Niosą pomoc od 100 lat

Ochotnicza Straż Pożarna w Hołowienkach powstała w 1918 r. i mieściła się w drewnianej szopie. Pierwszy sztandar, ufundowany przez lokalną społeczność, jednostka otrzymała w 1924 r. W okresie II wojny światowej działalność straży została mocno ograniczona. Po wojnie w latach 50. otrzymała pierwszy samochód marki Ford Canada. Dzięki staraniom strażaków na początku lat 70. pozyskano samochód pożarniczy marki Żuk. Od 1998 r. na wyposażeniu OSP jest Star GBA. Jednostka jest sukcesywnie wyposażana w niezbędny sprzęt ratowniczo-gaśniczy.

 

Liczba wyświetleń: 412

powrót