Aktualności

Poznaj kurpiowskie tradycje

2018.09.21 15:40 , aktualizacja: 2018.10.18 12:47

Autor: Dagmara Jaworska-Bednarek (OR), Wprowadzenie: Dorota Mądral

  • Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa przy warsztacie tkackim tkackim Warsztatom obróbki lnu...
  • Rzeźbiarz tłumaczy dwóm uczestnikom warsztatów tajniki rzeźbiarstwa Młodzi adepci sztuki...
  • Dwóch mężczyzn w ludowych strojach grających na instrumentach muzycznych Tradycyjna muzyka...

Unikalne umiejętności związane z kurpiowską tradycją można poznać podczas warsztatów etnograficznych, które odbywają się w Kurpiowskiej Krainie w Wykrocie, koło Myszyńca. Imprezę edukacyjną, która popularyzuje zawody i prace wykonywane dawniej na wsi, zorganizowała gmina Myszyniec. Współorganizatorem warsztatów, trwających do 22 września, jest województwo mazowieckie.

 

Podczas trzech dni uczestnicy warsztatów „Ginące zawody w Kurpiowskiej Krainie” nauczą się, jak zrobić wycinanki, będą wyplatać z wikliny i korzenia, skręcać kwiaty z bibuły, toczyć naczynia na kole garncarskim, szyć, szydełkować, rzeźbić, obrabiać len i wyrabiać masło.

Dzięki pasjonatom, którzy nie pozwalają zaniknąć starym, pięknym tradycjom, wciąż możemy się uczyć tego, czym nasi przodkowie zajmowali się na co dzień – powiedziała Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Formuła imprezy opiera się na zajęciach warsztatowych, na których instruktorami są kurpiowscy twórcy. W sobotę, 22 września, organizatorzy zapraszają na potańcówkę po kurpiowsku, kiermasz rękodzieła ludowego i tradycyjne ognisko z pieczonymi ziemniakami.

Liczba wyświetleń: 425

powrót