Aktualności

OSP Dzierzby z nowym samochodem

2018.10.01 14:20

Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Na zdjęciu widać samochód podczas prezentacji działania zraszaczy podwoziowych. Nowy samochód wyposażony...
  • Wicemarszałek Jania Ewa Orzełowska przekazała pilarkę prezesowi Jednostki Henrykowi Wrzoskowi Wicemarszałek Janina Ewa...
  • Wójt Gminy Jabłonna Lacka przyjmuje meldunek o gotowości jednostki osp. W tle widać front nowego samochodu. Uroczystości rozpoczęły się...
  • Członkowie Młodziezowej Druzyny Pożarniczej dziękują za przekazanie sprzętu Młodzieżowa Drużyna...

Jednostka OSP w Dzierzbach (pow. sokołowski) wzbogaciła się o nowy samochód ratowniczo-gaśniczy, który jest jednym z najnowocześniejszych wozów w gminie Jabłonna Lacka. W uroczystym przekazaniu uczestniczyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Niemal wiek działalności

OSP Dzierzby rozpoczęła swoją działalność 96 lat temu. Kolejne pokolenia druhów, podejmując wiele ryzykownych i trudnych zadań, ratowały zdrowie, mienie i życie ludzkie. Do OSP należy obecnie 35 osób, z czego w akcjach bojowych może uczestniczyć 29 druhów. W jednostce jest również 4 strażaków Państwowej Straży Pożarnej, pracujących w komendzie powiatowej w Sokołowie Podlaskim. Od 1997 r. OSP Dzierzby funkcjonuje w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym (KSRG). Sukcesem strażaków jest także fakt, że w ich szeregi chcą wstępować młodzi ludzie – przy OSP Dzierzby działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza (22 członków), która przygotowuje tutejszą młodzież (zarówno chłopców, jak i dziewczęta) do służby.

 

Nowy samochód

Ochotnicy otrzymali w pełni wyposażony średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu SCANIA z napędem 4x4 uterenowiony z silnikiem o mocy 360 KM, spełniający wymagania EURO 6. Samochód jest wyposażony w: autopompę dwuzakresową, działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności, podnoszone hydraulicznie na czas pracy, zbiornik wody o poj. 3000 l, agregat prądotwórczy o mocy 5 kV, wysokociśnieniową linię szybkiego natarcia. Sprzęt kupiono m.in. dzięki wsparciu z budżetu Mazowsza (100 tys. zł). Ochotnicy na ten cel zgromadzili środki w kwocie 23 tys. zł. Całkowity koszt inwestycji ponad 800 tys. zł. Dodatkowo wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska wręczyła strażakom pilarkę spalinową, także zakupioną ze środków budżetu Mazowsza.

– Dziękuję wszystkim druhom za trud i sprawnie przeprowadzane interwencje. OSP Dzierzby zajmuje w historii gminy szczególne miejsce. Przez blisko 100 lat należały do niej kolejne pokolenia mieszkańców, którzy z zaangażowaniem przyczyniali się do rozwoju jednostki. Mam nadzieję, że nowy samochód i sprzęt będą niezawodne i ułatwią Wam działania podczas akcji bojowych – zwróciła się do druhów wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy zastąpi ponad dwudziestoletnie, wysłużone już auto. Pojazd pozwoli na szybszą interwencję w akcjach gaszenia pożarów, zapobiegania i likwidacji skutków klęsk żywiołowych, jak również zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców gminy i powiatu sokołowskiego.

 

Liczba wyświetleń: 418

powrót