Aktualności

Jubileuszowy prezent dla OSP Ruda Talubska

2018.10.05 14:15 , aktualizacja: 2018.10.05 14:47

Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

wspólne zdjęcie  strażaków z wicemarszałek Z okazji jubileuszu...

W Rudzie Talubskiej (pow. garwoliński) Ochotnicza Straż Pożarna działa już 90 lat. Od początku istnienia druhowie ochotnicy niosą okolicznym mieszkańcom bezinteresowną pomoc. Z okazji jubileuszu, aby łatwiej realizowali swoją misję – otrzymali od samorządu Mazowsza motopompę, którą przekazała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Aktywni druhowie

Wyjazdy do pożarów, wypadków drogowych i innych zdarzeń losowych. To chleb powszedni strażaków ochotników z Rudy Talubskiej. Druhowie organizują także pogadanki o tematyce przeciwpożarowej dla dzieci i młodzieży z miejscowej szkoły podstawowej. Stale podnoszą swoje kwalifikacje m.in. poprzez udział w kursach dla strażaków ratowników. Aktywnie uczestniczą w życiu lokalnej społeczności organizując chociażby cykliczny „Festyn Rodzinny”. Doceniając działalność jednostki marszałek Adam Struzik uhonorował ją Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”.

 

– Dziękuję Wam za stałą gotowość do niesienia pomocy, a przede wszystkim za skuteczność podejmowanych działań. Mam nadzieję, że nowy sprzęt pozwoli jeszcze sprawniej prowadzić akcji bojowe, a mieszkańcom pozwoli spać spokojnie – mówiła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

90 lat historii

Jednostka powstała w 1927 r. z inicjatywy właściciela odlewni żeliwa i młyna parowego. W roku 1928 zakupiono beczkowóz konny na drewnianych kołach. W 1935 r. zakupiono drugi beczkowóz konny i sikawkę ręczną. W roku 1957 została wybudowana murowana strażnica. Cztery lata później, za pieniądze uzbierane w trakcie zabaw, zakupiono pierwszą motopompę M-800 „POLONIA”. W kolejnych jednostka wzbogaciła się o jeszcze jedną oraz samochód marki „Nysa”. Od 1997 r. jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Dysponuje dwoma samochodami pożarniczymi z pełnym wyposażeniem. Zrzesza 32 członków czynnych, 8 wspierających i 3 honorowych. Pełne wyszkolenie z zakresu I i II stopnia ma 22 z nich.

Liczba wyświetleń: 302

powrót