Aktualności

Strażacki jubileusz w powiecie garwolińskim

2018.10.08 15:50 , aktualizacja: 2018.10.09 15:07

Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Obok wicemarszałek Janiny Ewy Orzełowskiej stoi prezes OSP Iwowe Zbigniew Kopa i trzyma Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”. Obok stoją druhowie wyróżnieni dyplomami uznania Druhowie OSP Iwowe z...
  • przemarsz Orkiestry Dętej gminy Borowie Uroczystości jubileuszowe...
  • Druhowie stoją w szeregach. Widać poczty sztandarowe i w tle pozostałych zgromadzonych uczestników Druhowie OSP Iwowe to kilka...

Ochotnicy z OSP Iwowe (powiat garwoliński) świętowali 90. rocznicę rozpoczęcia działalności. Uroczystości obyły się przy asyście Orkiestry Dętej gminy Borowie.

 

Bycie strażakiem to wyzwanie, ale także zaszczyt. Przezwyciężając własne słabości i strach, często ocierając się o śmierć, strażacy ochotnicy podejmują wiele ryzykownych i trudnych zadań, ratując zdrowie, mienie i życie ludzkie. Ich działalność zawsze spotyka się z wielkim szacunkiem i uznaniem. Marszałek Adam Struzik uhonorował Ochotniczą Straż Pożarną w Iwowe Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia” za wybitne zasługi oraz działalność na rzecz województwa mazowieckiego. Najbardziej aktywni strażacy otrzymali dyplomy uznania. Odznaczenia wręczyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. Przekazała także druhom agregat prądotwórczy zakupiony ze środków Mazowsza.

 

– 90 lat działalności to kilka pokoleń ludzi o wielkich sercach, gotowych do poświęceń i chętnych do wspólnej pracy. Dziękuje wam za niesioną pomoc, za gotowość do stawiania na szali tego, co najcenniejsze –  własnego życia – mówiła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. 

 

Blisko wiek działalności

W okresie międzywojennym we wsi Iwowe domy mieszkalne, jak i również zabudowania inwentarskie były w całości drewniane, kryte strzechą. Stanowiło to idealne wręcz warunki do powstawania pożarów. Świadomi tego mieszkańcy postanowili się zorganizować do walki z żywiołem. Powstał pomysł utworzenia OSP (1928 r.). Jako podmiot prawny  jednostka została zarejestrowana  w 1931 r. w lokalu UG w Iwowem. Głównym inicjatorem i pierwszym prezesem był druh Stanisław Kocela, naczelnikiem – Aleksander Świątek. W czasie wojennym okupant zdelegalizował działalność straży. Po II wojnie światowej jednostkę reaktywowano, jednak przeżywała duże trudności. Brakowało wiele elementów wyposażenia przeciwpożarowego, m.in. kasków, toporków, mundurów itp. Rozpoczął się żmudny proces uzupełniania wyposażenia. W 1970 r. mieszkańcy Iwowego przy pomocy Urzędu Gminy w Borowiu rozpoczęli budowę remizy, która służy lokalnej społeczności do dnia dzisiejszego. Obecnie jednostka liczy 42 czynnych druhów, a w swojej strukturze ma Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. Co ciekawe w MDP przeważają kobiety – na 16 członków jest ich 10. Na wyposażeniu jednostki znajduje się średni samochód ratowniczo-gaśniczy, motopompy, aparaty ochrony dróg oddechowych i sprzęt łączności. Podczas uroczystości jubileuszowych otwarto też nowy garaż, który stanowi właściwe zaplecze dla funkcjonowania jednostki. Ochotnicy zebrali na ten cel 17 tys. zł, pozostałe środki pochodziły z budżetu gminy.

 

Liczba wyświetleń: 334

powrót