Aktualności

VIII Zjazd Chorągwi Mazowieckiej ZHP

2018.12.03 09:55 , aktualizacja: 2018.12.03 10:21

Autor: oprac. Urszula Sabak-Gąska, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Marszałek prezentuje wszystkim statuetkę. Z Z tyłu jest stół prezydialny z przedstawicielami ZHP Marszałek Adam Struzik...
  • Statuetka Długoletniego i niezawodnego przyjaciela - Wygrawerowany orzeł na czerwonym tle, u dołu statuetki jest napis z nazwą (fot. arch. UMWM)
  • Na długim stole leżą odznaki i dyplomy dla wyróżnionych. Obok stołu widać harcerzy i chorągiew VIII Zjazd Chorągwi...
  • uczestnicy zjazdu siedzą przy stołach Uczestnicy zjazdu (fot....
  • Dyplom informujący o przyznaniu departamentowi kultury UMWM srebrnej odznaki przyjaciół harcerstwa (fot. arch. UMWM)
  • Srebrna honorowa odznaka przyjaciół harcerstwa - odznaka przedstawia dwie dłonie chroniące odznakę harcerską Srebrna honorowa odznaka...

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce organizacja, która wychowuje dzieci i młodzież, wspiera ich rozwój i kształtuje charakter. ZHP cieszy się też wieloletnią tradycją działania – w Polsce działa już blisko 100 lat, ma 17 oddziałów rozsianych po całym kraju, w każdym województwie. W VIII Zjeździe Chorągwi Mazowieckiej ZHP uczestniczył tez marszałek Adam Struzik.

 

Na karty dziejów Mazowsza w sposób szczególny wpisały się odwaga i poświęcenie druhów, którzy walczyli o niepodległość w zastępach Szarych Szeregów. Dlatego bycie harcerzem kojarzy się powszechnie z byciem patriotą, dzielnie walczącym o wolność w czasach niepokoju, a w czasach wolności – wcielającym w życie podstawowe wartości, jakimi na co dzień powinnyśmy się kierować.

 – Dzisiaj, kiedy żyjemy w wolnej Polsce, niezwykle ważne stają się wartości szczególnie pielęgnowane przez harcerstwo – przywiązanie i miłość do Ojczyzny, ale także braterstwo, przyjaźń czy niesienie bezinteresownej pomocy. Cieszę się, że współczesna młodzież, mimo tendencji do życia w nieskrępowanej niczym wolności, wciąż garnie się do harcerstwa – mówił marszałek Adam Struzik.

 

Przyjaciele harcerstwa

Zjazd Mazowieckiej Chorągwi ZHP był okazją do wręczenia odznaczeń najbardziej zasłużonym druhom. W podziękowaniu za troskę o sprawy wychowania dzieci i młodzieży oraz za pomoc okazaną Związkowi Harcerstwa Polskiego harcerze wręczyli Departamentowi Kultury, Promocji i Turystyki UMWM, Mazowieckiemu Centrum Pomocy Społecznej oraz Związkowi OSP RP z Płocka srebrną honorowa odznakę przyjaciół harcerstwa. Specjalną statuetkę „Długoletniego, Niezwodnego Przyjaciela” otrzymał też marszałek Adam Struzik.

 

ZHP jest ogólnopolskim, patriotycznym stowarzyszeniem należącym do światowego ruchu skautowego. Jest organizacją otwartą i apolityczną. Wartości harcerskie (patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, wiara, praca, sprawiedliwość, wolność i pokój) zapisane są w Obietnicy i Prawie Zucha oraz Przyrzeczeniu i Prawie Harcerskim. Tworzą one kodeks postępowania i kształtują styl życia członków ruchu harcerskiego. Tradycyjne i uniwersalne wartości uwzględniane są w aktualnych i nowoczesnych programach działania gromad i drużyn.

 

Liczba wyświetleń: 337

powrót