Aktualności

Koleje Mazowieckie grają z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

2019.01.08 09:40 , aktualizacja: 2019.01.08 10:01
Autor: Koleje Mazowieckie, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Serduszko z nazwą akcji Symbol WOŚP, archiwum UMWM

W niedzielę 13 stycznia Koleje Mazowieckie będą bezpłatnie wozić wolontariuszy kwestujących na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Na tegorocznych aukcjach KM dla WOŚP można wylicytować szkolenie na symulatorze pojazdu kolejowego „Elf” oraz przejazd w kabinie maszynisty pociągu „Słoneczny”.

 

Niezwykła akcja

Coroczne Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to akcja pozyskiwania środków na wsparcie polskiej medycyny. Jej najistotniejszym elementem jest jednodniowa zbiórka publiczna, która odbywa się w drugą niedzielę stycznia. Angażuje się w nią ponad 1700 sztabów w całej Polsce i na świecie oraz 120 tys. wolontariuszy kwestujących tego dnia na rzecz WOŚP. Podczas 27. Finału WOŚP Fundacja skupi się przede wszystkim na pomocy zakładom diagnostyki specjalistycznej – zwłaszcza obrazowej, radiologicznej oraz laboratoryjnej.

 – Początek roku to czas, kiedy myśli wielu z nas skupiają się wokół wyjątkowej orkiestry, która gra już od dwudziestu siedmiu lat. Fenomen inicjatywy stworzonej przez Jurka Owsiaka trwa nieprzerwanie od 1993 r., a dzięki niemu i ofiarności ludzi, udaje się zebrać środki pozwalające zakupić sprzęt ratujący zdrowie i życie, który znacząco wpływa na jakość opieki w polskich szpitalach. Jako kolejarze pełniący służbę publiczną cieszymy się, że możemy ją połączyć z tak ważną inicjatywą, dlatego już po raz kolejny, z ogromną satysfakcją, będziemy bezpłatnie wozić wolontariuszy kwestujących oraz wolontariuszy Pokojowego Patrolu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – mówi prezes Kolei Mazowieckich Robert Stępień.

Nieodpłatne przejazdy wszystkimi pociągami uruchamianymi przez Koleje Mazowieckie, na podstawie identyfikatora wolontariusza 27. Finału WOŚP, zostały przyznane wolontariuszom:

  • kwestującym podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 13 stycznia 2019 r.,
  • wspomagającym organizację i przebieg imprezy (Pokojowy Patrol) w dniach 11–14 stycznia 2019 r.

Licytacje

Jazda na symulatorze „Elfa” Kolei Mazowieckich

Gratką dla fanów kolei jest możliwość wylicytowania szkolenia na symulatorze pojazdu kolejowego „Elf”. Szkolenie trwa 2 godziny, podczas których zapoznajemy się z obsługą pojazdu: regulatorami i wskaźnikami, funkcjonowaniem napędu, hamowania i urządzeń kontroli czujności maszynisty. Następnie poznajemy zasady przygotowania pociągu do jazdy, postępowania po przyjeździe do stacji końcowej oraz czynności związanych ze zdaniem pojazdu. Podczas szkolenia jedziemy na zwizualizowanych trasach stanowiących odzwierciedlenie odcinków linii kolejowych: Warszawa Wschodnia – Warszawa Zachodnia, Warszawa Zachodnia – Piaseczno, Warszawa Wschodnia – Sulejówek Miłosna, Warszawa Wschodnia – Legionowo. Szkolenie odbywa się pod okiem instruktora, który pełni funkcję dyżurnego ruchu. Po jego zakończeniu otrzymujemy certyfikat.

Szkolenie można licytować tutaj

 

Przejazd w kabinie maszynisty pociągiem „Słoneczny”

Zwycięzca aukcji już w te wakacje zasiądzie w kabinie obok maszynisty i razem z nim przejedzie na wybranym odcinku trasy Warszawa Zachodnia – Ustka – Warszawa Zachodnia. Pociąg „Słoneczny” jest zestawiony z lokomotywy Traxx P160 DC, piętrowych wagonów środkowych oraz wagonu sterowniczego, wyprodukowanych przez firmę Bombardier. Jego prędkość maksymalna to 160 km/h. W ciągu czternastu edycji w podróż „Słonecznym” wybrało się w sumie ponad 1,1 mln osób. Nasi maszyniści to kolejarze z powołania, którzy z pasją pełnią swoją służbę i z ogromną przyjemnością opowiedzą o swojej pracy oraz zasadach prowadzenia pociągu w systemie push-pull, bo taki właśnie skład obsługuje pociąg „Słoneczny”.

Jazdę można licytować tutaj

 

Liczba wyświetleń: 308

powrót