Aktualności

Co robić podczas ferii na Mazowszu?

2019.01.25 10:10 , aktualizacja: 2019.01.28 12:52

Autor: oprac. Urszula Sabak-Gąska, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Ośnieżona wiejska chata, obok dwa konie zaprzegnięte ciągną kulig Skansen w Muzeum Wsi...

Ferie już trwają. Mazowieckie placówki kulturalne zadbały o ciekawą ofertę dla każdego na ten wolny czas. Odkrywajmy bogactwo naszego regionu!

 

WARSZAWA

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

www.muzeum-niepodleglosci.pl/xpawilon/

Muzeum przygotowało dla dzieci i młodzieży cztery propozycje zajęć pod hasłem Poszukiwacze historii.

 • „W poszukiwaniu źródeł. Warsztat młodego historyka” – pokażą co historyk potrafi odczytać z tajemniczych średniowiecznych kronik, a co z barokowego herbu królewskiego. W trakcie zajęć uczestnicy zapoznają się z metodami pracy historyka i sami zmierzą się ze źródłami na wystawie.
 • Ojczyzna na pięciolinii” – dzieci i młodzież poznają historie pieśni, które śpiewane były przed bitwą, w obcej ziemi, w marszu, w niewoli, w podziemiu, pod ryzykiem kary śmierci, w trakcie demonstracji.
 • „Józef Piłsudski, rewolucjonista, brygadier, marszałek” – przybliżona będzie postać Józefa Piłsudskiego oraz jego wkład w tworzenie niepodległego państwa polskiego. Będzie można poznać okoliczności, w jakich Polska odzyskała niepodległość, i dowiedzieć się o sytuacji w pierwszych latach wolności.
 • „Tajemnice X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej” przedstawią najważniejsze wydarzenia związane z historią tego niezwykłego obiektu powstałego w czasach zaborów.

Na spotkania zapraszamy od środy do piątku w godzinach 9.30–10.45 oraz 11.00–12.15. rezerwacja pod nr. tel. 22 8269091 wew. 42 (od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 15.30). Kontakt do koordynatora akcji: Michał Rybak (kustosz w Dziale Edukacji Muzeum Niepodległości), tel. 22 826 90 91 w. 42, e-mail:

 

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

www.muzeumsportu.waw.pl

Muzeum zaprasza wszystkie dzieci i młodzież szkolną do udziału w „Muzealnej Zimie w Mieście”. W okresie ferii wstęp do Muzeum dla grup zorganizowanych prowadzonych przez koordynatorów warszawskiej akcji Zima w Mieście jest bezpłatny. Pozostałe usługi (przewodnicy, lekcje) są płatne. Więcej informacji

 

Muzeum Literatury w Warszawie

www,muzeumliteratury.pl

Placówka zaprasza na lekcje muzealne m.in. Muzealni detektywi, Od deski do deski, Pudełko zwane wyobraźnią. Więcej informacji

 

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie

www.teatrpolski.waw.pl

Teatr Polski w Warszawie w czasie ferii zaprasza dzieci wraz z rodzicami na spektakle:

 • „Ferdynand Wspaniały”: 29 stycznia (godz. 12.00) 30 stycznia (godz. 10.00 i 12.00) oraz 31 stycznia (godz. 10.00 i 12.00). Ferdynand Wspaniały nie bez powodu nosi ten przydomek – szyje garnitury na miarę, jada w najlepszych restauracjach, sypia w eleganckich hotelach, bywa w najlepszym towarzystwie, a w wolnych chwilach zdarza mu się łapać złodziei. I nie byłoby w tym może nic wyjątkowego gdyby nie fakt, że… Ferdynand jest psem! Wspaniałym psem!

Specjalna oferta dla rodziców i dzieci do 8 lat. Każdy rodzic przy zakupie biletu normalnego może zakupić maksymalnie cztery bilety po 1 zł dla dzieci do 8 roku życia.

 • Zemsta”: 6 lutego (godz. 12.00 i 18.00), 7 lutego (godz. 12.00). Zagrają znani aktorzy (m.in.: Joanna Trzepiecińska, Daniel Olbrychski, Szymon Kuśmider), którzy budują wielobarwne, złożone sylwetki bohaterów, łącząc tradycję teatru fredrowskiego z dystansem do konwencji, w jakiej zwykło się grywać Fredrę. Najnowsza inscenizacja pozwoli na nowo postawić pytania, niezmienne od stuleci: czy polskość to wieczny spór? Czy polskość to piekło sąsiedzkości?

 

Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie

www.ipjp2.pl

Podczas ferii zapraszamy dzieci do biblioteki i czytelni w Instytucie Papieża Jana Pawła II.

 

Stacja Muzeum w Warszawie

www.stacjamuzeum.pl

Placówka zaprasza na zajęcia:

 • Czy przejąć berło może jedynie następca tronu? 28 stycznia–8 lutego w godz. 10.00–11.30 i 12.00–13.30. W trakcie warsztatów zorganizowanych przez Stację Muzeum i Warszawską Koleją Dojazdową uczestnicy dowiedzą się, czy berło może przejąć  jedynie następca tronu? Czym jest berło kolejowe? Czy jest symbolem władzy? Poza tym wspólnie z przewodnikiem zwiedzimy sale wystawowe i skanseny muzealne, poznając niesamowitą historię kolejnictwa zarówno w Polsce, jak i na świecie. Więcej informacji
 • Otwarcie wnętrza pługa odśnieżnego 414 S. 10 lutego godz. 9.00–17.00. Wspaniała atrakcja dla miłośników techniki. Konstrukcja pługa odśnieżnego lemieszowo-wirnikowego typu 414S opracowana została w roku 1979 przez centralne Biuro Konstrukcyjne PKP w Poznaniu na zlecenie ówczesnej Dyrekcji Generalnej PKP. Więcej informacji

 

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie oraz Muzeum dla Dzieci będące częścią PME

www.ethnomuseum.pl

 • Oprowadzanie po wystawie Millenium, 26 stycznia (sobota), godz. 14.00. Interesuje Cię tematyka zrównoważonego rozwoju, idea „zero waste” lub rzemieślnicze metody produkcji? A może zdrowe, naturalne jedzenie? Przyjdź na oprowadzenie po Millenium – wystawa i kolekcja pt. „O powracalności trendów i zmienności potrzeb”. Wstęp wolny. Obowiązują zapisy:
 • Oprowadzanie dla rodzin po wystawie ŁADnie od Morza do Tatr – Co to znaczy „ładnie”? 9 lutego (sobota), godz. 11.00. Czy oczywistym jest, co jest ładne a co brzydkie? Będziemy przyglądać się krajobrazom naszego kraju i ustalimy, co zasługuje na pochwałę. Czy we wszystkim się zgodzimy? Zastanowimy się, co decyduje o tym, że nasze otoczenie jest atrakcyjne. Czy czegoś tu brakuje, czy czegoś jest za mało? Kto ma ostatnie słowo w dyskusji o mieście? Tyle pytań! Poszukajmy odpowiedzi. Wstęp wolny. Obowiązują zapisy:

Zapraszamy też do obejrzenia wystaw stałych i czasowych muzeum.

 

SIEDLCE

Muzeum Regionalne w Siedlcach

www.muzeumsiedlce.art.pl

Dla dzieci i młodzieży w okresie ferii zimowych Muzeum Regionalne oferuje 12 lekcji edukacyjnych: Portret rokokowej damy, W poszukiwaniu skarbów przeszłości, O siedleckim ratuszu „Jackiem” zwanym, Legendy i baśnie wschodniego Mazowsza i południowego Podlasia, Zycie codzienne w średniowiecznej Polsce, Siedlce w czasach Czartoryskich i Aleksandry Ogińskiej, W dawnych Siedlcach, Podsiedlecka wieś, Jak powstaje beczka? Poznajemy muzeum oraz Historia świata zapisana na firmamencie niebieskim.

Lekcje można zamawiać w sekretariacie muzeum telefonicznie pod numerami: 25 632 74 70 lub 25 632 74 79 w każdy dzień tygodnia, w godz. od 8.00 do 15.30, oprócz sobót i niedziel.  Cena za jedną osobę: 2 zł. Więcej informacji

 

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie

www.liw-zamek.pl

Od 27 stycznia do 3 lutego o godz. 12.00 Zamek nad Liwem zaprasza na spotkania muzealne

Po raz pierwszy uczestnicy wejdą pomostem do wieży zamkowej i dalej na dziedziniec... Będzie też okazja zamienić słowo z zamkowym heraldykiem, rycerzem i Żółtą Damą. W komnatach dworu na uczestników będzie czekała przebieralnia gdzie chętni przyodzieją historyczne stroje. Wstęp wolny.

 

RADOM

Muzeum Wsi Radomskiej

www.muzeum-radom.pl

Oferta na ferie zimowe dotyczy wyłącznie grup zorganizowanych (minimum 10 osób).

 • Warsztaty „Wycinanka ludowa” połączone ze zwiedzaniem ekspozycji – 28 stycznia, 31 stycznia i 4 lutego,
 • Warsztaty „Gałganiane zabawki” połączone ze zwiedzaniem ekspozycji – 29 stycznia, 5 lutego, 7 lutego,
 • Warsztaty „Od ziarenka do bochenka” połączone ze zwiedzaniem ekspozycji – 30 stycznia, 6 lutego, 8 lutego.

Koszt lekcji muzealnych: 
9 zł/os. – dzieci do 7 roku życia
12 zł/os. – powyżej 7 roku życia
5 zł – bilet parkingowy 
Miejsce na zajęcia można rezerwować online na stronie muzeum w zakładce edukacja - lekcje muzealne lub kontaktować się telefonicznie z Działem Oświatowym MWR, tel. 48 332 92 81 (wew. 39).

Przy sprzyjającej pogodzie muzeum zaprasza na kulig. Koszt kuligów:

6 zł/os – dzieci i młodzież szkół podstawowych
16 zł/os – młodzież licealna
24 zł/os – osoby dorosłe
Podana cena obejmuje: kulig wraz z ogniskiem i warnikiem z gorącą wodą na herbatę - prowiant na ognisko, należy zapewnić sobie we własnym zakresie. Rezerwacje terminu pod numerem telefonu 48 332 92 81 (wew. 24).

 

Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze

www.muzeum-radom.pl/muzeum-o-kolberga

Zapraszamy na warsztaty wykonywania gwiazd i masek kolędniczych. Zachęcamy również do skorzystania z szerokiej oferty lekcji muzealnych realizowanych w placówce. Więcej informacji

 

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

www.muzeum.edu.pl

Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprasza na warsztaty i lekcje muzealne, znajdujące się w ofercie edukacyjnej. Nowością są warsztaty zorganizowane do wystawy Polskie parki narodowe, zatytułowane „Zwierzęta polskich parków narodowych”. Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z wystawą, wykonają zwierzęta z modeliny, która jest wypalana w piecu, zdobią wykonane przez siebie modele i przyklejają magnesy. Własnoręcznie wykonany magnes stanowić będzie miłą pamiątkę z pobytu w muzeum.
Organizujemy także spotkania w środę 30 stycznia i 6 lutego dla indywidualnych zwiedzających, np. rodziców z dziećmi, podczas których odbędą się warsztaty: „Lalki motanki” i „Zwierzęta polskich parków narodowych”.

 

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia

www.elektrownia2.nazwa.pl

Placówka zaprasza grupy zorganizowane szkolne i przedszkolne na bardzo kreatywne i nietypowe warsztaty plastyczne, a także na filmy dla dzieci. Warsztaty prowadzone są przez wysoko wykwalifikowanych animatorów kultury. Zajęcia trwają 1,5 godziny, koszt 10 zł/osoba

Zapisy:

 

Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie

www.cyfrowyczarnolas.pl

Muzeum zaprasza dzieci i młodzież z gminy Policzna na trzy spotkania, prowadzone w godz. 11.00-14.00

 • Rody, herby, herbarze, 30 stycznia,
 • Sztuka improwizacji, 31 stycznia
 • Po nitce do…, 1 lutego

Więcej informacji 

 

OSTROŁĘKA

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce

www.muzeum.ostroleka.pl

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaprasza na ferie w muzeum pt. „Z Wiktorem w przeszłość”. Zajęcia rozpoczną się w poniedziałek 28 stycznia. W tym roku towarzyszem i przewodnikiem w trakcie fascynującej podróży w przeszłość będzie Wiktor Gomulicki – wybitny pisarz urodzony w Ostrołęce. Zajęcia odbywać się będą w cyklu tygodniowym:

 • I termin: 28 stycznia–1 lutego 2019 r.
 • II termin: 4–8 lutego 2019 r.

Godziny zajęć: 12.00–14.00. Wiek uczestników: 6–12 lat. Cena: 5 zł/ dzień. Miejsce: Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, plac gen. Józefa Bema 8.

Zapisy pod numerem telefonu 29 764 54 43 w.43. Liczba miejsc ograniczona.

 

PŁOCK

Muzeum Mazowieckie w Płocku

www.muzeumplock.eu

Muzeum zaprasza na spotkania „Sekrety dawnego Płocka”, które przybliżą uczestnikom Płock końca XIX i początku XX w. Dzieci poznają m.in.:

 • zwyczaje panujące w domach oraz na ulicach,
 • miejsca, których dziś nie odnajdziemy na mapie Płocka,
 • kulturę Żydów zamieszkałych na terenie miasta,
 • dawne zawody.

Wszystko, czego uczestnicy się dowiedzą naniosą na planszę oraz karty, które pozwolą na stworzenie gry planszowej. Dodatkowo zaplanowane są atrakcje, takie jak kino czy warsztaty Słodko zakręcone. Spotkania podzielone są na dwa turnusy : od 28 stycznia–1 lutego oraz 4 lutego–8 lutego, a zajęcia będą trwały od godz. 10.00 do 14.30.

 

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

www.mwmskansen.pl

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą muzeum na ferie zimowe. W programie m.in. „Zima na szkle malowana”, „Barwny świat ludowych wycinanek” czy warsztaty tkackie. Będzie też możliwość kuligu lub przejażdżki wozem. Więcej informacji

 

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

www.stacjamuzeum.pl

Zapraszamy na Ferie z wąskotorówką. Termin: 28 stycznia–24 lutego w godz. 10.00–11.30 i 12.00–13.30. Atrakcji nie zabraknie dla nikogo. Uczestnicy poznają m.in. skarby wąskotorowych szlaków, dzieje kolei sochaczewskiej, opowieści starych lokomotyw. Więcej informacji

 

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach

www.ecasanniki.pl

W okresie ferii zimowych zapraszamy na „Nietypowe zwiedzanie pałacu”. We wtorki i czwartki w godzinach 10.00–13.00 przewidziane są różne atrakcje dla najmłodszych – zwiedzanie pałacu, zajęcia plastyczne, spotkanie z Fryderykiem, zabawy i konkursy, spotkania z ciekawymi ludźmi). Chętnych do odwiedzenia pałacu w tych dniach prosimy o wcześniejszy kontakt: tel. 24 268 11 08 wew. 28; e-mail: , , . Liczba miejsc jest ograniczona. 

 

 

CIECHANÓW

 

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

www.muzeumromantyzmu.pl

Od 4 do 8 lutego zapraszamy do opinogórskiego muzeum na lekcje muzealne, warsztaty kreatywne, zajęcia przy fortepianie i zajęcia z historii sztuki. Muzeum zaprasza też na spotkania z cyklu "Rodzinne niedziele". Następna taka niedziela już 17 lutego.  Więcej informacji

 

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie

www.muzeumciechanow.pl

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie i oddział Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie zapraszają dzieci w wieku 7–12 lat do udziału w warsztatach przygotowanych specjalnie na okres ferii zimowych.

Zapraszamy wszystkich ciekawych, twórczych, chętnych do działania i poznawania nowych rzeczy. Proponujemy zajęcia plastyczne, lekcje muzealne podczas których uczestnicy będą mieli okazję stworzyć własne dzieła sztuki  i wcielić się w plastyków, szlachciców, archeologów, muzealników i nie tylko. Więcej informacji

Liczba wyświetleń: 1352

powrót