Aktualności

Za sześć noc Wielka Noc… czyli Niedziela Palmowa w skansenie

2019.04.15 12:25 , aktualizacja: 2019.04.17 12:45

Autor: Jarosław Asztemborski, Muzeum Wsi w Sierpcu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Procesja z palmami, na drugim planie kościół, teren sierpeckiego skansenu Procesja z palmami na...
  • Palmy wielkanocne, wielobarwne, wysokie, zrobione z gałązek wierzbowych i kwiatów z biubuły Mazowiecka palma - okazała...
  • msza swięta w kościele w sierpeckim skansenie W uroczystej mszy świętej...
  • Przy jednej z chałup w sierpeckim skansenie gospodyni tworzy palmy wielkanocne Przy jednej z chałup...
  • na scenie występuje zespół KODERKI Widowisko obrzędowe w...
  • na scenie stoją laureaci konkursu „Tradycyjna palma wielkanocna” Laureaci konkursu na...

To była wyjątkowa niedziela dla Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Blisko 3 tys. osób, z misternie wyplecionymi palmami w dłoniach, wzięło udział w obchodach święta, rozpoczynającego Wielki Tydzień Paschalny. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

W tradycji chrześcijańskiej niedziela poprzedzająca Wielki Tydzień nazywana była Wstępną. Wtedy to rozpoczynały się przygotowania do najważniejszego w kalendarzu obrzędowym święta – Wielkanocy.

 

Poznajmy wielkanocne zwyczaje

Pragnąc przywrócić blask zapomnianym zwyczajom związanym z Niedzielą Palmową, sierpecki skansen, oprócz zwiedzania wystawy „Wielkanoc na Mazowszu”, zaproponował uczestnikom udział w pokazach i warsztatach świątecznych. Przy jednej z chałup gospodynie tworzyły tradycyjne mazowieckie palmy wielkanocne z trzciny, bukszpanu, gałązek wierzbowych z baziami i wykonanych z bibuły kwiatów. Uczestnicy wydarzenia zobaczyć mogli jak wyglądało przygotowywanie ozdób z papieru i wysypywanie wzorów z białego piasku na polepach, jak ozdabiano jaja metodą nakładania wzorów z wosku i zanurzania ich w barwnikach. Porównali z czego składało się święcone w biednych i zamożnych domach chłopskich oraz na dworze szlacheckim. W izbie szkolnej dzieci, na warsztatach dekorowania karty świątecznych, dały pokaz swojej kreatywności.

 

Która najładniejsza?

Na placu przed muzealnym kościołem turyści podziwiali wystawę palm zgłoszonych do udziału w konkursie „Tradycyjna palma wielkanocna”. Mogli również głosować na tę, która ich zadaniem była najładniejsza. Komisja konkursowa wybrała także jedną palmę reprezentującą region Mazowsza Płockiego  – nagrodzoną przez dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. W plebiscycie wzięło udział 41 palm, na które oddano łącznie 550 głosów. Listę laureatów można znaleźć na stronie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody pieniężne. Upominki zostały też rozlosowane wśród osób, które oddały swój głos.

 

Kiermasz rękodzieła

Przez cały czas trwania imprezy na placu przed amfiteatrem odbywał się wielkanocny kiermasz rękodzieła. Na 37 stoiskach znalazły się palmy, kosze do święconki, cukrowe baranki, pieczywo obrzędowe, a także dekoracje na świąteczny stół wykonane z naturalnych materiałów. Na scenie amfiteatru wystąpiły Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy KODERKI z Łowicza w widowisku obrzędowym „Kogut” oraz Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Sierpcu w repertuarze marszowo–rozrywkowym.

 

Bogactwo zwyczajów związanych ze śmigusem-dyngusem

Będzie można je poznać podczas „Gier i zabaw wielkanocnych”, które odbędą się w sierpeckim skansenie w Lany Poniedziałek, 22 kwietnia w godzinach 10.00–18.00. Uczestnicy imprezy poznają zapomniane gry i zabawy zespołowe. Potoczą obręcze i fajerki, zagrają w kręga, pobujają się na kilkumetrowej wysokości huśtawce wielkanocnej, nazywanej wozawką. Będą także zawody w strzelaniu wodą z sikawek dyngusowych do celu, a wiele emocji dostarczą z pewnością zawody w biciu jajek. Nie zabraknie też przejażdżek konnych, niezmiennie cieszących się wielkim zainteresowaniem gości odwiedzających skansen. Warto pamiętać, że w święta Wielkiej Nocy woda ma wyjątkową moc. Pozwólmy się oblać, choćby symbolicznie, by cieszyć się dobrym zdrowiem i urodą przez cały rok.

 

Wielkanoc to nie tylko piękne obrzędy i zwyczaje mające zapewnić zdrowie, urodzaj oraz szczęście, ale przede wszystkim radość ze spotkań z najbliższymi. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza do skansenu, by poczuć atmosferę dawnych świąt.

Liczba wyświetleń: 224

powrót