Aktualności

Sukces Mazowszan na olimpiadzie specjalnej

2019.04.19 10:50 , aktualizacja: 2019.04.25 15:33

Autor: oprac. Urszula Sabak-Gąska, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

pięć kół olipmijskich na tle konturów mapy świata źródło: pixabay.com

Podczas Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi i Dubaju złote medale zdobyli: kobieca reprezentacja Polski w piłce nożnej z Płońska oraz Sebastian Jędrzejewski z Nowego Miszewa, który wywalczył 3 złote medale w dwuboju siłowym.

 

Sport w życiu osób z niepełnosprawnościami odgrywa niezwykle istotną rolę. Nie tylko poprawia zdrowie i kondycję fizyczną, ale też uczy przezwyciężać wszelkie trudności i osiągać sukcesy. Niepełnosprawni sportowcy tak samo muszą pokonać własne zmęczenie i ograniczenia. Uczą się, jak radzić sobie z porażką i czy cieszyć ze zwycięstwa. Sport daje też poczucie przynależności do grupy i uświadamia, że są ważną częścią społeczeństwa.

 

Sukces polskiej reprezentacji i sukces Mazowsza

Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych opuściła Zjednoczone Emiraty Arabskie z rekordowym dorobkiem 69 medali, w tym aż 30 złotych, 21 srebrnych i 18 brązowych. Zwycięstwa naszych olimpijczyków to też duża zasługa ośrodków, do których uczęszczali i gdzie znaleźli odpowiednią motywację do sportowej rywalizacji: płońska sekcja Olimpiad Specjalnych „Olimpijczyk”, która działa przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Płońsku oraz Dom Pomocy Społecznej „Nad Jarem” w Nowym Miszewie (Sebastian Jędrzejewski uczestniczył w tamtejszych Warsztatach Terapii Zajęciowej).

 

Siedemnaście dyscyplin sportowych

Polscy sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną w Abu Dhabi i Dubaju rywalizowali w 17 dyscyplinach sportowych: koszykówce, piłce nożnej 7-osobowej (w której reprezentowała nas drużyna żeńska), lekkiej atletyce, pływaniu, bowlingu, kolarstwie, badmintonie, trójboju siłowym, tenisie, tenisie stołowym, gimnastyce, jeździe konnej, wrotkarstwie i kajakarstwie. Polacy rywalizowali także w judo i golfie.

 

Kolejne igrzyska już za dwa lata

Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych to nie tylko emocje sportowe. To też wielkie show – ceremonie otwarcia i zamknięcia Igrzysk, które łącznie na stadionie obejrzało ponad 80 tys. widzów, pełne były występów gwiazd światowego formatu. Kolejne Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych odbędą się w 2021 r. w Szwecji.

 

Niestety, jeden z naszych medalistów niedługo mógł cieszyć się międzynarodowym sukcesem. Dotarła do nas smutna wiadomość, że Sebastian Jędrzejewski zmarł nagle w wieku 33 lat. Był mieszkańcem Ciółkowa w powiecie płockim, a przede wszystkim wybitnym sportowcem, dumnym, że może promować swój region.

Liczba wyświetleń: 96

powrót