Aktualności

Jak bawiono się kiedyś w Wielkanoc?

2019.04.24 15:55 , aktualizacja: 2019.04.25 14:02

Autor: Jarosław Asztemborski, Muzeum Wsi w Sierpcu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • dziewczynka gra w zabawę polegającą na zbijaniu jajek Najmłodsi grali w zbijanie...
  • spacerowicze, teren skansenu w Sierpcu Wiosenna pogoda sprzyjała...
  • teren Muzeum Mazowieckiego w Sierpcu, zawody strzelania z sikawek dyngusowych Zwiedzający zmierzyli się w...
  • jedna z chałup na terenie sierpeckiego skansenu Wystawa wielkanocna...

Drewniany kogut obwożony przez młodzieńców po wsi, panny odwiedzające domy sąsiadów z zielonym gaikiem, huśtawki dyngusowe, na których bujano się na stojąco, zabawy i gry towarzyskie w palanta oraz kręga, a przede wszystkim wzajemne polewanie się wodą z pomocą sikawek i wiader – te właśnie rekwizyty stanowiły część Poniedziałku Wielkanocnego na dawnej mazowieckiej wsi.

 

Pokazy i warsztaty

Nie mogło ich też zabraknąć podczas imprezy „Gry i zabawy wielkanocne” zorganizowanej w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w Lany Poniedziałek 22 kwietnia. Tego dnia sierpecki skansen odwiedziło ponad 1600 osób. Niemal namacalnie mogli odkrywać zwyczaje i obrzędy wielkanocne praktykowane na Mazowszu. Opowiadała o nich nie tylko wystawa „Wielkanoc na Mazowszu”, ale także pokazy i warsztaty odbywające się w izbach chłopskich czy zabawy towarzyskie na podwórkach zagród.

 

Zabawy dla najmłodszych

Strojenie zielonej gałęzi – gaika czy malowanie pisanek rozgrzanym woskiem, wywoływało ogromne zaciekawienie szczególnie dzieci. Na drodze trwały zmagania w grze w kręga. Podzieleni na dwie drużyny zawodnicy, wyposażeni w kije usiłowali przetoczyć drewniany krąg poza linię przeciwnika. Na podwórzu jednej z zagród zestawiona została ogromna huśtawka wielkanocna, zwana dawniej „wozawką”. Bujano się na niej, wierząc, że pozwoli to uchronić się przed bólem głowy przez cały rok. Każdy miał także szansę sprawdzić swoją celność w zawodach strzelania wodą z drewnianych sikawek do tarcz lub po prostu innych uczestników imprezy. Wszak nie od dziś wiadomo, że w czasie Wielkanocy woda może tylko dodać zdrowia. Również dla najmłodszych przygotowano atrakcje. Dzieci grały w bicie jaj i  uczestniczyły w warsztatach wykonywania karty świątecznej. Najwięcej radości dostarczyły im jednak repliki zabawek z początku poprzedniego stulecia. Uczyli się chodzić na szczudłach, toczyć fajerki i obręcze, a także rywalizowali w grze w serso. Dla maluchów przygotowano bujane koniki i  hulajnogi.  

 

Majówka w skansenie

Wielkanoc w tradycji ludowej jest niezwykle barwna i radosna. Towarzyszy jej wiele zwyczajów mających zapewnić zdrowie i urodzaj. Gdy kończyło się świętowanie nadchodził bowiem czas pracy. O tym, jakie zajęcia wykonywano w okresie wiosennym w zagrodzie i na polach oraz jakie zwyczaje im towarzyszyły, przekonać się będzie można już 1 i 3 maja, podczas „Majówki w skansenie”. W programie wydarzeń znajdują się m.in. warsztaty rękodzieła dla najmłodszych, konkursy rodzinne z nagrodami, koncerty orkiestr dętych i widowiska obrzędowe, kiermasze produktów regionalnych. A już 5 maja skansen zaprasza na święto tradycyjnej kuchni. Podczas imprezy „Gotowanie na polanie” wybrane zostaną najsmaczniejsze potrawy mazowieckie, a zwiedzający wezmą udział w zawodach kulinarnych i spróbują dań przygotowanych według dawnych receptur. Program wydarzeń dostępny jest na stronie mwmskansen.pl i na muzealnym profilu na facebooku.

Do zobaczenia w skansenie!

Liczba wyświetleń: 280

powrót