Aktualności

Zamek w Liwie otwarty na nowo

2019.05.13 08:05 , aktualizacja: 2019.05.14 12:06

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • na piwerszym planie zielona łąka z mleczami, w oddali widoczny pomost i fragment zamku Zamek w Liwie, pomost na...
  • pomost na Przygódku Zamek Książąt Mazowieckich...
  • wstęgę przecinają przedstawiciele samorzadu Mazowsza, gminy Liw i dyrekcja muzeum na zamku w Liwie Park Kulturowo –...
  • sala zamkowa z historycznymi pamiątkami Zamkowe wnętrza pełne...
  • mury obronne Odbudowane mury zamkowe...
  • piwnice zamkowe Wnętrze galerii wystaw...
  • fragment muru zamkowego, obok taraz drewniany Scena na tarasie nad...
  • brama zamkowa, obok stoją rycerze w zbrojach Bramy zamkowej strzegli...
  • Park Kulturowo-Historyczny na przedzamczu, zwiedzają turyści Park Kulturowo-Historyczny...

Zamek Książąt Mazowieckich w Liwie przeszedł gruntowną przebudowę i modernizację, a na jego terenie powstał Park Kulturowo-Historyczny. Inwestycja kosztowała blisko 4,8 mln zł. Środki w całości pochodziły z budżetu województwa mazowieckiego. W minioną sobotę odrestaurowane obiekty udostępniono turystom.

 

Początki zamku w Liwie sięgają I poł. XV w. Gotycka warownia została zbudowana na zlecenie księcia mazowieckiego Janusza I Starszego nad rzeką Liwiec będącą wówczas granicą księstwa mazowieckiego i Litwy. Zamek jest jedynym tego typu zabytkiem na pograniczu mazowiecko-podlaskim. Bogata historia obiektu oraz jego usytuowanie w malowniczej dolinie Liwca przyciągają turystów szukających kontaktu z historią, naturą oraz aktywnego wypoczynku.

 

Odnowiony kompleks nawiązuje dziś do historycznego układu zamku liwskiego poprzedzonego tzw. Przygródkiem, czyli zespołem budynków o charakterze gospodarczo-militarnym, usytuowanych wzdłuż mostu prowadzącego przez bagna do zamku zbudowanego na sztucznej wyspie wśród rozlewisk Liwca.

 

– Nowy most zwodzony, odbudowane mury, oczyszczone piwnice – dzięki tym pracom liwski kompleks będzie nawiązywał do historycznego układu z tzw. przygródkiem, czyli zespołem budynków o charakterze gospodarczo-militarnym. Dzięki środkom z budżetu Mazowsza udało się przywrócić zamkowi i jego otoczeniu dawny blask, ale przede wszystkim poszerzyć ofertę kulturalną i edukacyjną. Wierzę, że turyści docenią tę inwestycję – mówiła podczas otwarcia członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

 

Jakie prace?

W ramach projektu zrekonstruowano most zwodzony z pomostem prowadzącym na Przygródek oraz pomost na palach prowadzący do zamku, mury kurtynowe zamku przeszły renowację, a część z nich została odtworzona. Ponadto zrewitalizowano gotyckie piwnice, wybudowano przystań kajakową, przenośne drewniane wiaty, plac zabaw dla dzieci w stylizacji średniowiecznej oraz zorganizowano pole namiotowe.

 

Piwnice gotyckie

Mieszczące się w zamku piwnice gotyckie zostały osuszone, wymieniono w nich stropy i zrekonstruowano sklepienia łukowe. Dzięki temu muzeum wzbogaciło się o dwie nowe sale wystaw czasowych, a także taras widokowy. Będą się tu odbywały występy artystyczne, a podczas imprez plenerowych taras posłuży jako trybuna dla widzów. W piwnicach zamontowana została również winda dla osób niepełnosprawnych.

 

Wieża

Prace objęły również otoczenie wieży bramnej zamku. Odtworzone zostały historyczne elementy zamku – most zwodzony z pomostem prowadzącym na Przygródek, latryna średniowieczna oraz fragment pomostu straży, który będzie służyć także jako pomost widokowy. Wieża i piwnica zostały połączone schodami i pomostem. W wieży powstała nowa ekspozycja stała obrazująca dzieje Ziemi Liwskiej i Liwu, jako jej historycznej stolicy.

 

Przygródek, czyli podzamcze

Na łące pomiędzy ulicą Nowomiejską, a zamkiem odtworzono pomost na palach, który istniał w tym miejscu od średniowiecza do spalenia zamku w XVIII w. Powstało tu również pole namiotowe, ogrodzone drewnianą stylizowaną palisadą z bramą. Jego uzupełnieniem jest plac zabaw dla dzieci w stylizacji średniowiecznej oraz drewniany budynek sanitariatów z prysznicami nawiązujący do dawnej zabudowy Przygródka.

 

Mury kurtynowe

Projekt objął również renowację murów kurtynowych oraz odtworzenie ich brakującej części. Podczas prac budowlanych odsłonięto kamienną podmurówkę murów. W efekcie zwiedzający mogą zobaczyć, jak wyglądały one w średniowieczu.

 

Przystań kajakowa i przenośne wiaty drewniane

W ramach inwestycji powstała również przystań kajakowa nad rzeką Liwiec złożona z pływającego pomostu i stylizowanej wiaty drewnianej. Do celów wystawienniczych zakupiono także cztery stylizowane mobilne drewniane wiaty, które będą wykorzystywane podczas imprez plenerowych.

Liczba wyświetleń: 1226

powrót