Aktualności

Spotkanie marszałka Adama Struzika z Ambasadorem Republiki Indii w Polsce

2019.05.16 10:35 , aktualizacja: 2019.05.21 10:32

Autor: Mariusz Rukat (KM), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Dwa proporczyki - jeden z flagą Polski, drugi z flagą Indii Polska jest największym...
  • Ambasador Indii rozmawia z marszałkiem. Obaj siedzą po przeciwnych stronach stołu prezydialnego. Ambasadorowi towarzyszy tłumacz Na spotkaniu omówiono...
  • Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Indii przy stole, przed nim widać ozdobny bukiet kwiatów i proporczyki z flagami Ambasador Nadzwyczajny i...
  • Przy stole po obu stronach marszałka siedzą: zastępca dyrektora KM Aleksandra Hanzel i pracownik Kancelarii Marszałka Marszałkowi Adamowi...

Marszałek Adam Struzik spotkał się z Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Republiki Indii, Tsewangiem Namgyalem. Spotkanie poświęcono omówieniu możliwości intensyfikacji na poziomie regionalnym współpracy województwa mazowieckiego z Indiami.

 

Największy partner handlowy w Europie Środkowo-Wschodniej

Ambasador Namgyal podkreślił, że Polska jest największym partnerem handlowym Indii w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, co przekłada się na stosunkowo wysoki (w relacji do innych regionalnych partnerów) poziom wymiany gospodarczej. Do tej pory przedsiębiorcy indyjscy zainwestowali w Polsce około 3 mld dolarów (polskie inwestycje w Indiach szacowane są na 700 mln dolarów). Większość inwestycji dotyczy technologii informacyjnych (IT), a miejscem działalności firm indyjskich są głównie regiony Łodzi i Krakowa. Partnerzy indyjscy zamierzają także poszukiwać większych możliwości inwestycyjnych na terenie Mazowsza, w tym w Warszawie. Ambasador wskazał także na ogromne zapotrzebowanie rynku indyjskiego na zagraniczne produkty i technologie.

 

Współpraca z województwem mazowieckim

Mazowsze współpracuje z indyjskim stanem Gujarat (porozumienie podpisano w styczniu 2017 r.). Strona indyjska jest zainteresowana dalszym rozwijaniem współpracy z Mazowszem. Marszałek podkreślił tu duży potencjał obu regionów. W odniesieniu do województwa mazowieckiego jako przykład wymienił tereny inwestycyjne w okolicach Portu Lotniczego Warszawa-Modlin w gminie Pomiechówek.

 

Edukacja i nauki medyczne

Współpraca obustronna obu regionów ma szansę rozwinąć się także w obszarze edukacji oraz nauk medycznych. Już teraz studenci indyjscy chętnie korzystają z ofert polskich uczelni (głównie Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej). Szczególnym zainteresowaniem cieszą się kierunki medyczne i inżynieryjne. Marszałek Adam Struzik podkreślił atrakcyjność Mazowsza, w tym obecność w Warszawie czterech najwyżej klasyfikowanych rangą ośrodków akademickich w Polsce (UW, Politechnika Warszawska, SGH i SGGW). Zwrócił też uwagę na technologie i badania medyczne prowadzone w Szpitalu Bródnowskim.

 

Marszałek zwrócił też uwagę m.in. na wysoki potencjał województwa w uprawie owoców i warzyw, w tym ich wysokiej jakości – szczególnie w kategorii upraw ekologicznych. Zaznaczył, że wielu mazowieckich przedsiębiorców poszukuje zagranicznych partnerów do kwalifikowanego eksportu. Na ręce Ambasadora marszałek Adam Struzik przekazał zaproszenie dla szefa prowincji Gujarat do złożenia wizyty na Mazowszu.

Liczba wyświetleń: 186

powrót