Aktualności

100 lat służby OSP w Wilczogębach

2019.07.02 10:35 , aktualizacja: 2020.01.30 13:19

Autor: Agnieszka Pazio (OR), Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • Pamiątkowe zdjęcie...
  • Członek zarządu Elżbieta...
  • Członek zarządu województwa...
  • Msza św. polowa w intencji...

Już od 100 lat działają na rzecz mieszkańców – ratują życie, biorą udział w interwencjach, są wszędzie tam, gdzie ich pomoc jest niezastąpiona. OSP w Wilczogębach w gminie Sadowne świętowała wyjątkowy jubileusz. Podczas uroczystości Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowała członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

OSP Wilczogęby jest jedną z najstarszych jednostek, działających w powiecie węgrowskim. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła msza św. polowa przy pomniku POW w Wilczogębach. Następnie członek zarządu Elżbieta Lanc wręczyła zasłużonym strażakom dyplomy uznania, a jednostka uhonorowana została medalem pamiątkowym Pro Masovia.

 

– Dziękuję wszystkim druhom za poświęcenie i oddanie w służbie dla dobra innych. Cechujecie się ogromną odwagą i wzorową postawą. Oprócz swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy, bierzecie czynny udział w życiu powiatu, gminy i parafii. W ten piękny jubileusz życzę Wam wszelkiej pomyślności i bezpiecznych powrotów z interwencji – podkreśliła członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Ważnym punktem wydarzenia było odsłonięcie kamienia na cześć osób, które w sposób szczególny zasłużyły się dla jednostki oraz wbicie symbolicznych gwoździ w tablicę upamiętniającą jubileusz. O oprawę muzyczną zadbał zespół śpiewaczy „Sadowianki”.

 

Rys historyczny

 

OSP w Wilczogębach została założona w 1919 r., a pierwszym prezesem był Józef Szczechura. Od początku istnienia organizacja działała prężnie i aktywnie. Aby zebrać pieniądze na sprzęt strażacy organizowali zabawy i przedstawienia amatorskiego zespołu teatralnego. II wojna światowa krwawo zapisała się na kartach historii OSP, ale po okresie okupacji przyszedł czas na reaktywację jednostki. Do 1995 r. strażacy nieśli pomoc strażackim wozem konnym, wóz podpinany był ciągnika rolniczego. W kolejnych latach jednostka wzbogaciła się o samochód bojowy. Obecnie OSP liczy 35 strażaków ochotników, pod prezesurą Jacentego Biernata.

Liczba wyświetleń: 251

powrót