Aktualności

Subregion radomski sięgnął po środki z MIAS

2019.07.11 12:05 , aktualizacja: 2019.07.11 14:56
Autor: opr. Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Rafała rajkowski w otoczeniu radnych Władze Mazowsza...
Moment przekazania umowy W sumie do powiatu...

Na Mazowszu jest ok. 7,3 tys. sołectw. To właśnie z myślą o nich powstał Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw. Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza zrealizowanych zostanie 1178 różnego rodzaju projektów. Już ruszyło podpisywanie umów na dofinansowania.

 

Wsparcie dla sołectw

W ramach programu można było uzyskać maksymalne wsparcie w wysokości 10 tys. zł dla jednego projektu. Każda gmina mogła złożyć do 5 wniosków na 5 różnych zadań, ale sołectwo mogło uzyskać dofinansowanie na realizację jednego zadania.

 

– To ważne wsparcie na realizację potrzeb mieszkańców tych najmniejszych miejscowości, ale też dobry sposób na umocnienie integracji często wielopokoleniowej. Dzięki naszemu wsparciu powstaną ścieżki rowerowe, place zabaw, parki i boiska czy zmodernizowane zostaną świetlice wiejskie – radny województwa mazowieckiego Leszek Przybytniak.

 

– Poziom rozwoju lokalnego obszarów wiejskich jest nadal niższy niż terenów miejskich. Według zasady zrównoważonego rozwoju należy dążyć do wyrównania jakości życia pomiędzy tymi obszarami. Wsparcie sołectw przez samorząd Mazowsza jest doskonałym i skutecznym instrumentem wpisującym się w dalsze wyrównywanie jakości życia na Mazowszu – dodaje radny województwa mazowieckiego Tomasz Śmietanka.

 

Powiat kozienicki

Pierwsi w subregionie radomskim umowy podpisali samorządowcy z powiatu kozienickiego. Władze Mazowsza reprezentował wicemarszałek Rafał Rajkowski. Wsparcie z samorządu województwa otrzymały tam 24 sołectwa z 5 gmin – Głowaczów, Sieciechów, Gniewoszów, Kozienice oraz Magnuszew. Remont budynku świetlicy w Wólce Brzózkiej, wymiana pokrycia dachowego na budynku strażnicy OSP w Zwoli, urządzenie  zieleni  w przestrzeni publicznej w centrum miejscowości Magnuszew czy wykonanie oświetlenia ulicznego w kierunku Majdan w Kozienicach – to tylko niektóre dofinansowane projekty. W sumie do powiatu kozienickiego trafi 211,5 tys. zł.

Pliki do pobrania

Liczba wyświetleń: 201

powrót