Aktualności

W poszukiwaniu bursztynu

2019.07.15 12:15 , aktualizacja: 2019.08.27 12:55

Autor: Piotr Karol Cak, Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • plaża w Jantzarze, na zdjęciu widać trzy skaczące dziewczyny z Płocka Karolina Ambroziak -...
  • Karolina Amboziak z Płocka podczas poławiania bursztynu Sukcesem był start Karoliny...
  • na scenie stoją uczestnicy rodzinnych konkursów oraz przedstawiciele województwa mazowieckiego; dla zwycięzców wręczane są cenne nagrody m.in. rower Podczas mistrzostw nie...

W Jantarze odbyły się XXI Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. Śmiałkowie i poszukiwacze z całej Polski stanęli na starcie w poszukiwaniu cennego kruszcu.

 

Przedsięwzięcie nawiązuje do wielowiekowej tradycji poławiania i obróbki bursztynu w naszym kraju. Nazywany „złotem północy” kamień od najdawniejszych czasów wykorzystywany jest w celach ozdobnych i leczniczych. Do dziś stanowi najważniejszy symbol polskiego Wybrzeża, a także przypomina o jego bogatej historii i unikatowej kulturze.

 

Na słonecznej plaży w Jantarze nie zabrakło akcentów mazowieckich. W namiocie promocyjnym każdy mógł przekonać się o wyjątkowych walorach województwa mazowieckiego oraz powiatu płockiego. Dostępne były m.in. foldery, publikacje zawierające informacje o walorach przyrodniczych i kulturowych Mazowsza. Wprawdzie jest to teren nizinny, ale oferuje różnorakie formy zorganizowania czasu wolnego. Turyści mają do wyboru liczne ścieżki rowerowe, piesze oraz szlaki wodne, które sprawiają, że cały region można objechać, obejść i opłynąć, przy okazji świetnie się bawiąc. Malownicza przyroda, dzikie rzeki, jeziora, liczne parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody skłaniają do aktywnego spędzania czasu. Opowiadając o Mazowszu nie można ominąć Płocka. To najstarsze miasto w regionie, które kiedyś było stolicą Polski. O jego walorach przekonywał zainteresowanych płocki team obecny w Jantarze – Piotr Karol Cak, Karolina Ambroziak, Weronika Kujawa i Martyna Świtkiewicz, którzy także spróbowali swoich sił w XXI Mistrzostwach Świata w Poławianiu Bursztynu. Piotr Karol Cak zajął IX miejsce w kategorii senior. Sukcesem był też start Karoliny Amboziak w kategorii VIP – zajęła pierwsze miejsce i została Mistrzynią Świata w Poławianiu Bursztynu. Tym większy to był sukces, gdyż o starcie dowiedziała się pół godziny wcześniej. Wszystkie trzy dziewczyny brały udział w wyborach Bursztynowej Miss Polski. Ogromnym sukcesem było uzyskanie przez jedną z nich tytułu. Bursztynową Miss Polski Publiczności została Weronika Kujawa.

 

Wydarzenie patronatem honorowym objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Liczba wyświetleń: 157

powrót