Aktualności

Rusza pierwszy Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego

2019.10.02 12:45 , aktualizacja: 2019.10.02 15:25

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • W konferencji uczestniczyła...
  • Nabór do Młodzieżowego...
  • Udział w pracach...
  • Radni województwa Piotr...

Lubisz działać? Masz duszę samorządowca? Chcesz mieć realny wpływ na rozwój regionu i jego mieszkańców? Zgłoś swoją kandydaturę do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Nabór trwa do 25 października. W konferencji inaugurującej projekt uczestniczył marszałek Adam Struzik i członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

– To nasza odpowiedź na prośby zgłaszane przez młodych mieszkańców Mazowsza. Dziś młodzież nie chce biernie przyglądać się temu, co dzieje się wokół nich. Chcą móc wziąć sprawy w swoje ręce i mieć realny wpływ na to, jak będzie wyglądała ich przyszłość. My z kolei chcemy poznać ich punkt widzenia i dać im szansę wprowadzenia słów w czyn – mówi marszałek Adam Struzik.

Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego będzie się składał z 51 radnych. Kandydatami na nich mogą być uczniowie szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych z Mazowsza. Wystarczy chcieć się zaangażować i wiedzieć, po co się kandyduje, a potem wypełnić formularz zgłoszeniowy, zebrać 10 głosów poparcia i wysłać go na adres Fundacji Civis Polonus, która wspólnie z samorządem Mazowsza jest organizatorem sejmiku.

– Projekt ma przede wszystkim uaktywnić młodych ludzi, nauczyć ich jaka jest rola samorządu województwa. Chcemy, by czuli się pełnoprawnymi obywatelami.  Młodzi ludzie z Mazowsza to nasi następcy i w nich widzimy przyszłość regionu – powiedziała członek zarządu Elżbieta Lanc.

Siedem okręgów, komisje wyborcze i rozmowy 

Rekrutacja radnych prowadzona będzie przez Wojewódzką Komisję Wyborczą oraz Okręgowe Komisje Wyborcze. W ich skład wejdą przedstawiciele zarządu województwa mazowieckiego i Fundacji Civis Polonus. Wybory zostaną przeprowadzone w siedmiu okręgach wyborczych. Nabór trwa do 25 października br. Zgłoszenia radnych oceniać będzie Wojewódzka Komisja Wyborcza. Najwyżej ocenieni kandydaci (w liczbie maksymalnie 102) przejdą do II etapu – czyli rozmów kwalifikacyjnych z Okręgowymi Komisjami Wyborczymi. Listę radnych poznamy najpóźniej 30 listopada br.

 

Partner w dostarczaniu rozwiązań

Młodzieżowy sejmik będzie pracował zgodnie z podejściem „od problemu do rozwiązania”, by dać radnym poczucie sprawczości i przekonanie, że działają w imieniu młodzieży z Mazowsza i na jej rzecz. Ponadto będzie miał charakter inicjatywny, wnioskodawczy i konsultacyjno-doradczy dla organów samorządu województwa mazowieckiego. Będzie partnerem w dostarczaniu trafnych i społecznie akceptowanych rozwiązań.

Młodzieżowy sejmik to sposób na zaktywizowanie młodzieży i zaangażowanie jej w życie społeczne i publiczne regionu. Udział w nim to doskonała okazja dla młodych ludzi do zdobycia nowych umiejętności i doświadczeń oraz rozwój pasji i zainteresowań. Dla władz Mazowsza to doskonały sposób, aby poznać potrzeby i oczekiwania młodzieży, a także zachęcić ją do współpracy z organami samorządu terytorialnego.

 

Gdzie szukać szczegółowych informacji?

Można je znaleźć na stronie internetowej )

W pierwszej połowie października odbędą się spotkania informacyjne dla osób zainteresowanych kandydowaniem do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Liczba wyświetleń: 595

powrót