Aktualności

Samorząd Mazowsza wspiera gminy z subregionu siedleckiego

2019.11.27 10:05 , aktualizacja: 2019.11.27 10:25

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Gmina Olszanka przyznane...
  • Do końca lipca przyszłego...
  • W gminie Sarnaki wykonane...
  • Trzy gminy – Stanisławów,...

Przedszkole w Stanisławowie, studnia głębinowa w Starych Łepkach czy też nowe ujęcie wody pitnej w gminie Sarnaki to projekty, które zostaną zrealizowane przy wsparciu z budżetu Mazowsza. Umowy w tej sprawie podpisali członkowie zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska oraz beneficjenci.

 

Na realizację tych inwestycji Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył blisko 2,4 mln zł. Wszystkie przedsięwzięcia są realizowane w ramach Instrumentu zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego, dzięki któremu gminy i powiaty otrzymały wsparcie na realizację zadań wieloletnich, na drogi powiatowe i gminne, edukację oraz kulturę. Samorząd Mazowsza przeznaczył na ten cel ze swojego budżetu w sumie ponad 57 mln zł, z czego w tym roku przekazanych zostanie blisko 30 mln zł.

– Są to środki, które trafiają do gmin na najpilniejsze potrzeby – mówiła członek zarządu Janina Ewa Orzełowska. – Dwie umowy dotyczą źródeł wody. Ten ostatni rok pokazał bardzo wyraźnie, jak nierozważnie gospodarujemy wodą. Projekty dotyczące studni głębinowych są bardzo ważne, bo są one zabezpieczeniem przed brakiem wody. W powiecie łosickim w tym roku zabrakło wody dla zwierząt, więc rolnicy mieli ogromny problem. Ten program powinien być szczególnie ważny dla gmin borykających się z podobnymi sytuacjami – zaznaczyła.

Z nowych projektów cieszy się też członek zarządu Elżbieta Lanc.

– Dofinansowanie do budowy przedszkola i żłobka w gminie Stanisławów to bardzo znaczące środki, ale też bardzo ważny cel. Nowoczesne przedszkole sprawi, że dzieci będą miały zapewnione dużo lepsze warunki do zabawy, nauki i odpoczynku – podkreśliła członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Nowe przedszkole w Stanisławowie (pow. miński)

Do końca lipca przyszłego roku w Stanisławowie powstanie parterowy budynek, w którym mieścić się będą przedszkole oraz żłobek wraz z zapleczem kuchennym. Opiekę znajdzie tu 145 dzieci w wieku od roku do 6 lat (125 w przedszkolu i 20 w żłobku). Jest to długo wyczekiwana przez mieszkańców gminy inwestycja. Obecnie przedszkole mieści się w starym budynku, który jest w bardzo złym stanie technicznym i nie nadaje się do remontu. Po wybudowaniu nowej placówki, stare przedszkole zostanie rozebrane, a na jego miejscu powstaną plac zabaw i miejsca parkingowe. Całkowity koszt inwestycji to ponad 6,4 mln zł, z czego ponad 2,2 mln zł pochodzić będzie z budżetu Mazowsza.

 

Studnia głębinowa w Starych Łepkach (pow. łosicki)

Już niebawem na terenie stacji wodociągowej w Starych Łepkach wybudowana zostanie studnia głębinowa, która zapewni dostawy wody dla 2/3 mieszkańców gminy Olszanka. Stacja wodociągowa w Starych Łepkach powstała w 1987 r. i zaopatruje w wodę osiem miejscowości. Większość odbiorców to gospodarstwa rolne nastawione na hodowlę bydła. Z wodociągu korzysta również szkoła i punkt przedszkolny w Hadynowie. Na terenie stacji znajdują się teraz dwie studnie, przy czym woda wykorzystywana jest tylko z jednej (druga jest nieczynna od czerwca 2018 r.), dlatego też niezbędna jest budowa nowej. Budowa studni w Starych Łepkach nie tylko zapewnieni bezpieczeństwo dostaw wody, ale też zapobiegnie jej deficytowi. Całkowity koszt inwestycji to 150 tys. zł, z czego wsparcie z budżetu Mazowsza wynosi 90 tys. zł.

 

Nowe źródło wody pitnej w gminie Sarnaki (pow. łosicki)

Gmina Sarnaki położona jest we wschodniej części województwa mazowieckiego w powiecie łosickim. Ze względu na duże walory turystyczne w okresie letnim gminę odwiedza około 2 tys. turystów. Dlatego też – aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw wody szczególnie w okresach wzmożonego jej zużycia – niezbędne jest wykonanie nowego ujęcia wody podziemnej. Oprócz budowy studni inwestycja obejmuje również wykonanie badań geoelektrycznych-elektrooporowych, które pomogą poznać warunki hydrogeologiczne dla planowanego ujęcia wody. Przygotowana  zostanie też specjalistyczna dokumentacja hydrogeologiczna. Całkowity koszt inwestycji wynosi 140 tys. zł, w tym 84 tys. zł to pieniądze z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Liczba wyświetleń: 323

powrót