Aktualności

#UEPOMAGA: Mazowsze zaangażowało już 90 proc. z unijnego projektu

2020.04.21 18:30 , aktualizacja: 2020.06.17 10:28
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Samorząd województwa zaangażował już około 90 proc. środków z uruchomionego przez siebie projektu unijnego. Do tej pory Mazowszu udało się zamówić blisko 3,4 tys. sztuk sprzętu, w tym respiratory, kardiomonitory, a także pulsoksymetry czy termometry bezdotykowe oraz 7 mln sztuk różnego rodzaju środków ochrony osobistej dla mazowieckich szpitali. Niestety, mimo zgody Komisji Europejskiej do tej pory Ministerstwo Rozwoju nie wyraziło województwu zgody na zwiększenie wartości projektu ze 150 mln zł do 250 mln zł.

 

Powołane przez marszałka województwa specjalne zespoły zakupowe codziennie dokonują zakupów niezbędnego sprzętu. Ten następnie na bieżąco przekazywany jest do szpitali z listy placówek będących w podwyższonej gotowości. Nad odpowiednim rozdysponowaniem sprzętu i asortymentu oraz kierowaniem go tam, gdzie jest on w danej chwili najbardziej potrzebny pracuje powołany przez marszałka województwa specjalny zespół. W jego skład weszli przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, wojewody mazowieckiego oraz eksperci – konsultanci wojewódzcy.

 

Do tej pory udało się zamówić (umowy podpisane i w trakcie realizacji) dla mazowieckich placówek służby zdrowia m.in. ponad 2 mln rękawiczek, ponad 4,2 mln maseczek, 145 tys. sztuk płynów dezynfekujących oraz ponad 277 tys. kombinezonów i fartuchów. Poza środkami ochrony osobistej to także m.in. 1090 termometrów bezdotykowych, 700 pulsoksymetrów, 708 aparatów do mierzenia ciśnienia, 169 kardiomonitorów, 120 łóżek do intensywnego nadzoru, 64 urządzenia do dekontaminacji/zamgławiania/ozonowania czy 70 respiratorów (stacjonarne i mobilne). Część z nich trafiła już do mazowieckich szpitali. Kolejne dostawy w drodze.

 

Wkrótce kolejne dostawy w subregionie płocko-ciechanowskim

– Staramy się zaspokajać potrzeby wszystkich placówek, co nie jest proste, bo oczekiwania są olbrzymie. Mamy już zaangażowanych w umowach na różnego rodzaju sprzęt 127 mln zł z naszego projektu unijnego. Muszę podkreślić, że walczymy z czasem – sprzęt i środki szpitalom potrzebne są natychmiast. Niestety niedobory na rynku dają we znaki. Dlatego dostawców szukamy też na rynkach azjatyckich – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Do placówek medycznych w subregionie płocko-ciechanowskim samorząd Mazowsza przekazał do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku oraz Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie m.in. 5 ssaków medycznych, 11 urządzeń do dekontaminacji, 150 gogli ochronnych, 250 przyłbic, 2600 fartuchów i kombinezonów ochronnych oraz 90 000 rękawiczek. W najbliższych tygodniach będą realizowane kolejne dostawy sprzętu jak i środków ochrony osobistej.

 

Pierwsze zakupy w subregionie siedleckim z myślą o medykach

– Lekarze, aby mogli skutecznie nieść nam pomoc, sami muszą czuć się bezpiecznie. Dlatego w pierwszej kolejności ze funduszy, które pozyskaliśmy z UE kupujemy środki ochrony osobistej. Musimy zabezpieczyć ratowników i obsługę karetek. To oni są na pierwszej linii frontu i często pierwsi mają kontakt z potencjalnym zarażonym. Do siedleckiego Meditransu dostarczyliśmy już m.in. 4 urządzenia do dekontaminacji 1200 kombinezonów ochronnych czy 2000 masek FFP2 podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

 

Do placówek medycznych w subregionie siedleckim samorząd Mazowsza przekazał do Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o., Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "RM-MEDITRANS" Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Siedlcach, a także Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Siedlcach, Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Garwolinie oraz Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokołowie Podlaskim m.in. 4 urządzenia do dekontaminacji4 zamgławiacze do karetek, 9 respiratorów, 450 gogli ochronnych, 2200 kombinezonów ochronnych, 12 100 masek ochronnych oraz 86 000 rękawiczek. W najbliższych tygodniach będą realizowane kolejne dostawy sprzętu jak i środków ochrony osobistej.

 

Miliony sztuk środków ochrony osobistej w subregionie ostrołęckim

– Najpilniejsze w tym momencie są środki ochrony osobistej. Kupujemy je już w milionach sztuk z myślą o pacjentach, ale przede wszystkim o większym komforcie pracy medyków. Ich bezpieczeństwo jest naszym priorytetem. I to staramy się zapewnić w pierwszej kolejności. Dla naszych służb medycznych przy wsparciu z UE kupiliśmy ponad 7000 testów na covid19. Wykonaliśmy już około 40 proc. z nich. Niestety płyną do nas niepokojące sygnały o tym, że wielu z nas ma pewne obawy w kontaktach z lekarzami, gdy ci są już po pracy, np. na oddziale zakaźnym czy po prostu w szpitalu. Apeluję o pozbycie się tych obaw. Musimy się wspierać w tym niełatwym czasie, szanować i pomagać sobie, również lekarzom, którzy często spędzają nawet po 18 godzin na dyżurach podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

 

Do placówek z subregionu ostrołęckiego samorząd Mazowsza przekazał do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce i Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "MEDITRANS OSTROŁĘKA" Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce m.in. 15 urządzeń do dekontaminacji, 1500 kombinezonów, 3500 l płynów odkażających oraz 80 000 rękawiczek. W najbliższych tygodniach będą realizowane kolejne dostawy sprzętu jak i środków ochrony osobistej.

 

Walka z trudną sytuacją w subregionie radomskim

– Sytuacja w naszym szpitalu na Józefowie wciąż nie jest łatwa, ale powoli się stabilizuje. Placówka boryka się z dużymi brakami kadrowymi. Dlatego pilnie musimy zabezpieczyć personel, który jest na co dzień w szpitalu. Przy udziale środków z UE kupujemy i dostarczamy do placówki niezbędne środki ochrony, ale też i sprzęt medyczny. Dziękuję medykom ze szpitala za ich ciężką pracą i wielkie oddanie  podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski.

 

Do szpitali w subregionie radomskim – Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. dr Tytusa Chałubińskiego, Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o. w Radomiu, Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej – Szpital w Iłży i Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, samorząd Mazowsza przekazał m.in. 5 respiratorów, 3186 kombinezonów, 11 000 masek oraz 14 300 litrów płynów odkażających. W najbliższych tygodniach będą realizowane kolejne dostawy sprzętu jak i środków ochrony osobistej.

 

Ciągle nowe wsparcie w placówkach warszawskich i okołowarszawskich

– W naszym regionie mamy najwięcej zarażonych, to wynika oczywiście z naszej liczebności, ale też ze sposobu w jaki pracują Mazowszanie, który zakłada często przemieszczanie się między miastami, w tym najliczniej dojazdy do Warszawy. Dlatego pamiętamy, aby na co dzień zachowywać maksymalne środki ostrożności, nośmy maseczki, zachowujmy dystans. Również w ten sposób pomagamy lekarzom. My jako samorząd Mazowsza staramy się doposażyć w niezbędny sprzęt medyczny, w tym przy udziale dużych środków unijnych – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

Do placówek warszawskich i okołowarszawskich samorząd Mazowsza przekazał do m.in. szpitala Międzyleskiego, szpitala bródnowskiego, szpitala dziecięcego przy Niekłańskiej czy szpitala zachodniego w Żyrardowie i szpitala gruźliczego w Otwocku, m.in. 2 aparaty RTG, 2 respiratory, 25 urządzeń do dekontaminacji oraz 4450 kombinezonów i fartuchów, ponad 37 tys. masek oraz 300 000 rękawiczek. W najbliższych tygodniach będą realizowane kolejne dostawy sprzętu jak i środków ochrony osobistej.

 

Tylko 21 kwietnia do warszawskich i okołowarszawskich placówek wyjechało kolejne wsparcie:

  • Szpital Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie maski ffp2 200, 600 litrów płynów dezynfekujących, 50 kombinezonów ochronnych
  • Szpital Zakaźny w Warszawie kombinezony ochronne 1000 szt., maski ffp 2 8000 szt., fartuchy włókninowe 1000 szt., fartuchy chirurgiczne 500 szt., przyłbice ochronne 1500 szt., płyn do dezynfekcji rąk i powierzchni łącznie 3000 litrów.
  • Wojskowy Instytut Medyczny kombinezony ochronne 400 szt., Maski ffp2 2000 szt., fartuchy włókninowe 400 szt., fartuchy chirurgiczne 700 szt., płyn do dezynfekcji rąk i powierzchni 1400 litrów łącznie
  • Szpital Grochowski 600 litrów płynów odkażających, 5000 rękawiczek, maski ffp2 200 szt.
  • Dziekanów Leśny kombinezony ochronne 200 szt., Maski ffp2 500 szt., fartuchy włókninowe 400 szt., fartuchy chirurgiczne 300 szt., płyn odkażający 1200 litrów
  • UCKWUM Banacha kombinezony ochronne 100 szt., fartuchy włókninowe 400 szt, fartuchy chirurgiczne 300 szt.
  • UCKWUM, Lindleya gogle ochronne 25 szt., rękawiczki nitrylowe 5000 szt., Maski ffp2 500 szt., płyn odkażający 600 litrów.

 

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 150 mln zł, z tego 124,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.

Zestawienia znaków dla RPO WM 2014-2020: znak Funduszy Europejskich, barwy RP, znak marki Mazowsze oraz znak Unii Europejskiej

Liczba wyświetleń: 293

powrót