Aktualności

Szkoły z subregionu ostrołęckiego z pomocą samorządu Mazowsza i UE

2020.07.02 15:45 , aktualizacja: 2020.07.03 11:11

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Pięcioro osób, wsród nich Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc, stoją w rzędzie i patrzą przed siebie. Pozują do zdjęcia. Mężczyzna stojący w środku trzyma w ręku dokumenty 32 szkoły z subregionu...
  • Pięcioro osób, wsród nich Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc, stoją w rzędzie i patrzą przed siebie. Pozują do zdjęcia. Wsparciem zostaną objęci...
  • Grafika informująca o wsparciu dla szkół z subregionu ostrołęckiego. Po prawej stronie jest zdjęcie dziewczynki i chłopca z uśmiechem pochylających się nad otwartym laptopem Będą to stanowiska...

W projekcie bierze udział 236 mazowieckich szkół. Całkowita wartość projektu to aż 35 mln zł, z czego 28 mln zł to fundusze unijne. Dziś umowę w tej sprawie z samorządem Mazowsza reprezentowanym przez członków zarządu Janinę Ewę Orzełowską i Elżbietę Lanc podpisali beneficjenci z subregionu ostrołęckiego. W spotkaniu z beneficjentami uczestniczył też radny województwa mazowieckiego Mirosław Augustyniak.

 

Władze województwa zdobyły unijne środki na wsparcie nauczania zdalnego. Po podpisaniu umowy z partnerami samorząd Mazowsza ogłosi przetarg na zakup sprzętu komputerowego.Sprzęt do 32 szkół trafi jesienią.

– Doposażamy mazowieckie szkoły w sprzęt komputerowy, który pomoże uczniom i nauczycielom w nauce online. W subregionie ostrołęckim pomożemy 32 szkołom. To tysiące dzieci, których komfort pracy i nauki ma szansę znacznie się poprawić – podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Dzięki środkom z UE szkoły otrzymają niezbędny do prowadzenia zdalnych lekcji sprzęt i oprogramowanie. Będą to stanowiska komputerowe, tablice multimedialne, monitory interaktywne, tablice dotykowe, laptopy, tablety, moduły i programy edukacyjne, drukarki, projektory oraz urządzenia wielofunkcyjne. Nauczyciele przy użyciu zakupionego w projekcie sprzętu i oprogramowania wezmą udział w szkoleniach i instruktażach z prowadzenia nauki w formie zdalnej. Uczniowie, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i z niepełnosprawnościami, otrzymają urządzenia mobilne (laptopy/tablety) oraz dostęp do Internetu. Wsparciem zostaną objęci uczniowie nieposiadający możliwości technicznych w domu do uczestnictwa w zdalnych zajęciach lekcyjnych.

– Ostatnie tygodnie pokazały, że nasze szkoły stanęły na wysokości zadania i udało się zakończyć ten nietypowy rok szkolny z sukcesem. Wiemy jednak z rozmów z nauczycielami, ale też młodymi ludźmi, że czasem nie było łatwo, dlatego chcemy pomóc. Dzięki wsparciu z UE, uruchomiliśmy nasz wart 35 mln zł projekt. To pieniądze, za które kupimy np. komputery czy urządzenia mobilne dla uczniów – dodaje Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Projekt jest realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wartość projektu to 35 mln zł, z czego 28 mln zł to środki z UE, ponad 5,2 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego oraz ponad 1,7 mln zł z budżetu państwa.

 

25,8 mln zł z projektu zostanie przeznaczonych na wyposażenie szkół i placówek oświaty w sprzęt TIK (technologie informacyjno-komunikacyjne) do prowadzenia zajęć edukacyjnych, 5,2 mln zł trafi na wyposażenie szkół i placówek w pakiety oprogramowania, a 680 tys. zł na szkolenia dla około 800 nauczycieli oraz 2000 uczniów.

 

Liczba wyświetleń: 360

powrót