Aktualności

Pieniądze na remonty strażnic i ogródków działkowych w powiecie żyrardowskim

2020.07.23 15:00 , aktualizacja: 2020.07.27 12:33

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Druhowie z OSP Radziejowice...
  • OSP w Nowym Drzewiczu...
  • Puszcza Mariańska podpisała...

Dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego do powiatu żyrardowskiego i gminy Warka trafi 100 tys. zł na remonty 5 strażnic OSP oraz 54 tys. zł na inwestycje w sześciu ogródkach działkowych. Dziś umowy w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz beneficjenci.

 

Działkowcy zmodernizują ogródki

Działkowcy będą m.in. remontować ogrodzenia, montować oświetlenie i kupować sprzęt do pielęgnacji zieleni. Mazowiecki Instrument Aktywizacji Działkowców (MIAD) to jeden z programów wsparcia Samorządu Województwa Mazowieckiego. Jego głównym celem jest budowa i modernizacja infrastruktury ogrodowej, a przez to poprawa jakości wypoczynku i rekreacji na działkach. Ponadto program ma zachęcać do prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia, a także ochrony środowiska i przyrody.


– Coraz częściej również w miastach szukamy miejsc oddechu i spokoju. Taką przestrzeń oferują nam ogródki działkowe. Od kilku lat odzyskujące swoją dawną dużą popularność ROD-y są dziś miejscem spotkań całych rodzin. Środkami z budżetu Mazowsza chcemy pomóc w ich remontach i unowocześnianiu. Dziś podpisujemy umowy z działkowcami z Żyrardowa i Warki, którym pomożemy sfinansować m.in. modernizacje oświetlania zakupie bramy wjazdowej czy wiaty na odpady – wylicza marszałek Adam Struzik.

 

Działkowcy mogli liczyć nawet na 40 proc. dofinansowania do kosztów swojej inwestycji. Maksymalna kwota wsparcia dla jednego projektu to 10 tys. zł. Wnioski do programu mogły składać jednostki samorządu terytorialnego z województwa mazowieckiego, maksymalnie po jednym wniosku na każdy ROD znajdujący się na terenie danej jst.

– To pieniądze nie tylko na inwestycje w infrastrukturę np. remonty chodników czy wymiany bram, ale też na podniesienie komfortu odpoczywania. W tym roku pomagamy działowcom z 78 ogródków działkowych na terenie całego Mazowsza. Na ten cel przeznaczymy ponad 600 tys. zł. Granty nie są duże, ale przy ich wsparciu uda się zrealizować oczekiwane przez działkowców inwestycje – podsumowuje wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

W ubiegłym roku w ramach programu dofinansowane zostały 83 projekty. Ponad 700 tys. zł przeznaczono m.in. na remont świetlic, instalację monitoringu, wymianę ogrodzeń oraz modernizację budynków administracji ogródków działkowych.

 

 

Lista beneficjentów Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Działkowców

Beneficjent

Nazwa ogródka działkowego

Tytuł zadania

Kwota dofinansowania

Miasto Żyrardów

ROD "KROKUS"

Modernizacja sieci elektrycznej na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Krokus” w Żyrardowie

10 000,00

Miasto Żyrardów

ROD "MALINA"

Wymiana bramy wjazdowej wraz z furtką w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Malina” w Żyrardowie

8 000,00

Miasto Żyrardów

ROD "LEN"

Modernizacja infrastruktury ogrodowej – oświetlenia alejek ogrodowych na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Len” w Żyrardowie

10 000,00

Miasto Żyrardów

ROD "RELAKS"

Modernizacja sieci energetycznej na terenie Żyrardowskiego Stowarzyszenia Działkowców Rodzinny Ogród Działkowy RELAKS

10 000,00

Miasto Żyrardów

ROD "IRYS"

Zakup wyposażenia dla Rodzinnego Ogrodu Działkowego „IRYS” w Żyrardowie

6 000,00

Miasto Żyrardów

ROD "WITAMINA"

Zakup kontenera magazynowo - biurowego wraz z wykonaniem niezbędnej infrastruktury do jego ustawienia dla Żyrardowskiego Stowarzyszenia Użytkowników  Ogrodów Działkowych „Witamina”

10 000,00

Gmina Warka

ROD "WINNICA MARKI"

Remont instalacji wodociagowej w ROD Winnica Marki w Warce

9 752,25

Gmina Warka

ROD "WINNICA 1"

Wiata na odpady komunalne ROD Winnica 1 w Warce

10 000,00

 

100 tys. na remonty strażnic

Na remonty posadzek, dachów, elewacji i stolarki okiennej czy instalacji elektrycznej mazowieckich strażnic samorząd Mazowsza przekazał 3 mln zł. W subregionie żyrardowskim do 15 jednostek OSP trafi ponad 300 tys. zł, z czego 100 tys. zł do OSP z powiatu żyrardowskiego Dzięki tym środkom zostaną wyremontowane strażnice OSP Grabce Towarzystwo, OSP Grabina, OSP Radziejowice, OSP Nowy Drzewicz oraz OSP Żyrardów.

 

Samorząd Mazowsza tylko w tym roku przeznaczył na ten cel ponad 17 mln zł, a w ciągu ostatnich kilkunastu lat ponad 117 mln zł. To ogromne wsparcie, bez którego samorządy same nie byłyby w stanie przeprowadzić wielu inwestycji.

 

Lista jednostek OSP z powiatu żyrardowskiego

Lp.

Wnioskodawca

Powiat

OSP

Kwota dofinansowania

1.

Mszczonów

żyrardowski

OSP Grabce Towarzystwo

20 000 zł

2.

Puszcza Mariańska

żyrardowski

OSP Grabina

20 000 zł

3.

Radziejowice

żyrardowski

OSP Radziejowice

20 000 zł

4.

Wiskitki

żyrardowski

OSP Nowy Drzewicz

20 000 zł

5.

Miasto Żyrardów

żyrardowski

OSP Żyrardów

20 000 zł

 

 

 

 

100 000 zł

 

Liczba wyświetleń: 315

powrót