Aktualności

ZS nr 39 w Warszawie z dotacją z budżetu Mazowsza na modernizację

2020.08.20 14:25 , aktualizacja: 2020.08.24 09:44

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • Trzy kbiety i męzczyzna stoją w rzędzie, troje z nich tryma przed soba teczki z dokumentami. Od lewej: Dorota...
  • Trzy kobiety za stołem prezydialnym, dwie po bokach siedzą, ta w środku stoi i mówi do mikrofonu. Występuje Elżbieta Lanc,...
  • Na tle rollupów z logotypami Mazowsza i Warszawy stoi kobieta w okularach i mówi do mikrofonu. Występuje Renata Kaznowska,...
  • W większym planie: trzy kobiety za stołem prezydialnym, dwie po bokach siedzą, ta w środku stoi i mówi do mikrofonu. Po prawej od nich wyeksponowany plakat informujący o inwestycji. Wsparcie z budżetu Mazowsza...

Zespół Szkół nr 39 im. prof. Edmunda Jankowskiego na warszawskim Mokotowie zostanie zmodernizowany. Wartość inwestycji to 6,7 mln zł, z czego 4 mln zł wyniesie wsparcie Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

Umowę w tej sprawie podpisały 20 sierpnia Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego, Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy oraz Dorota Nasierowska, dyrektor Zespołu Szkół nr 39 w Warszawie. W uroczystości uczestniczył Krzysztof Skolimowski, przewodniczący Komisji Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

 

– W stolicy uczy się zawodu młodzież z całego województwa. To inwestycja w przyszłość tych wszystkich młodych ludzi, którzy chcą zgłębić m.in. arkana ogrodnictwa czy kształtować naszą mazowiecką przestrzeń – podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

 

Mokotowska szkoła kształci młodzież już od 85 lat. W nadchodzącym roku szkolnym będzie się w niej uczyło 811 uczniów. Z myślą o nich uruchomiono cztery kierunki: technik ogrodnik, technik architektury krajobrazu, technik ochrony środowiska oraz technik weterynarii. Placówka realizuje liczne projekty i programy związane z hortiterapią (ogrodoterapią), ogrodnictwem ekologicznym i odtwarzaniem sadów tradycyjnych, a jej uczniowie są laureatami i finalistami Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.

 

Niestety kompleks budynków zespołu przy ul. Bełskiej 1/3 (o pow. 3,5 ha), w skład którego wchodzą: szkoła, warsztaty, szklarnie oraz basen ma już ponad pół wieku i wymaga pilnej modernizacji.

– Rozwijamy szkolnictwo zawodowe. To jeden z naszych strategicznych celów. Bardzo się cieszę, że samorząd Mazowsza wesprze naszą inwestycję. Dzięki temu zwiększymy atrakcyjność tej placówki i będzie się w niej mogło uczyć znacznie więcej uczniów – mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

 

Realizacja inwestycji będzie możliwa m.in. dzięki dofinansowaniu samorządu Mazowsza w ramach „Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego”. Wsparcie na ten cel z budżetu województwa wyniesie 4 mln zł. A pozostałe 2,7 mln zł będzie pochodziło z budżetu m. st. Warszawy (z Programu Rozwoju Edukacji).

 

W ramach pierwszego etapu powstanie dokumentacja projektowa, a zniszczone i nieużywane szklarnie zostaną wyburzone. Następnie w tym miejscu wybudowany zostanie nowoczesny obiekt, w którym będą się odbywały praktyki zawodowe dla uczniów, chcących zdobyć zawód ogrodnika.

 

W kolejnych etapach zaplanowano m.in. przebudowę i adaptację pomieszczeń szkolnych, budowę nowej hali magazynowej oraz placu do nauki jazdy, utworzenie Dydaktycznego Szkolnego Ogrodu Botanicznego (dla wszystkich stołecznych szkół) oraz modernizację otoczenia placówki.

 

Miasto Stołeczne Warszawa modernizuje również inne szkoły zawodowe, np. Zespół Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22 przy ul. Kazimierzowskiej 60, Zespół Szkół Gastronomicznych przy ul. Poznańskiej 6/8, Zespół Szkół Stenotypii i Języków Obcych przy ul. Ogrodowej 16. Budujemy także nową siedzibę dla Zespołu Szkół nr 34 im. Mieszka I przy ul. Wysockiego 51 na Targówku. To największa od wielu lat inwestycja w obszarze szkolnictwa zawodowego, za prawie 23 mln zł. 

Liczba wyświetleń: 322

powrót