Aktualności

Ponad 1 mln zł od samorządu Mazowsza na zabytki w powiatach płockim i sierpeckim

2020.09.25 16:10 , aktualizacja: 2020.09.30 15:10

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

  • fot. Emil Sawicki
  • fot. Emil Sawicki
  • fot. Emil Sawicki
  • fot. Emil Sawicki
  • fot. Emil Sawicki
  • fot. Emil Sawicki
  • fot. Emil Sawicki

Samorząd Mazowsza na remonty i konserwacje mazowieckich zabytków w tym roku przeznaczył blisko 7,5 mln zł. Wsparcie otrzymają aż 93 mazowieckie zabytki, z czego 13 z powiatów płockiego i sierpeckiego. Dziś marszałek Adam Struzik wręczył beneficjentom certyfikaty „Cenny Zabytek Mazowsza”.

 

Wśród zabytków, które w tym roku otrzymały certyfikat znalazły się m.in. Parafia Rzymskokatolicka św. Barbary w Sikorzu, Opactwo Sióstr Benedyktynek w Sierpcu czy Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Benedykta w Płocku. Jak zaznacza marszałek Adam Struzik:

 – To wyjątkowe obiekty na mapie naszego województwa, dlatego od lat przekazujemy wsparcie na ich remonty i prace konserwatorskie. Ale nie tylko dofinansowujemy, bo również odznaczamy je certyfikatem, co jest potwierdzeniem szczególnej wartości historycznej, kulturalnej i architektonicznej.

 

Nabór wniosków na prace konserwatorskie, restauratorskie czy roboty budowlane przy mazowieckich zabytkach wpisanych do rejestru zabytków cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

– Nasze mazowieckie zabytki mają ogromną wartość historyczną, a ich zachowanie dla przyszłych pokoleń leży w interesie wszystkich mieszkańców – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

Jak dodaje Jadwiga Zakrzewska przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sejmiku województwa mazowieckiego:

 – Od lat dofinansowujemy remonty zabytkowych obiektów, dając dowód na to, że bardzo nam wszystkim zależy na wspieraniu mazowieckich instytucji dbających o ich zachowanie w jak najlepszym stanie. W tym roku na ten cel przeznaczyliśmy blisko 7,5 mln zł, dzięki czemu aż 93 mazowieckie zabytki przeprowadzą niezbędne prace konserwatorskie.

 

W sumie złożono 165 wniosków na łączną kwotę ponad 22 mln zł. Wśród ubiegających się o dotacje największą grupę stanowiły parafie oraz samorządy. Ostatecznie samorząd wesprze 93 zabytki.

 

Wśród zabytków z powiatów płockiego i sierpeckiego, które w tym roku otrzymają dofinansowanie z budżetu Mazowsza znalazło się 13 obiektów. Dzięki pomocy samorządu możliwe będą m.in. konserwacja i restauracja ołtarza głównego z kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Drobinie, remont elewacji kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Rokiciu czy remont zabytkowego budynku przy ul. Kościuszki 22 w Płocku.

Łączna wartość dofinansowania wszystkich projektów wyniesie blisko 7,5 mln zł, a do powiatów płockiego i sierpeckiego trafi ponad 1 mln zł.

Liczba wyświetleń: 245

powrót