Aktualności

Festiwal „Opętani literaturą” w dwóch odsłonach

2020.11.27 12:00 , aktualizacja: 2020.11.27 12:06

Autor: Robert Utkowski, Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Laureatka z naręczem kwiatów, zdjęcie portretowe Decyzją kapituły, Nagrodę...

W kameralnym gronie w muzeum we Wsoli wręczono Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza. Wydarzenie transmitowane było na żywo w internecie. To na razie prolog festiwalu „Opętani literaturą”. Główna część imprezy odbędzie się wiosną przyszłego roku.

 

Nie tylko pisarka

Decyzją kapituły, Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza w 2020 r. otrzymała Barbara Sadurska za książkę „Mapa”. To zbiór 7 opowiadań, które łączy motyw piętnastowiecznej mapy świata. Barbara Sadurska (urodzona w 1974 r.) to krakowianka, autorka nagradzanych opowiadań i scenariuszy. Ukończyła prawo (jest specjalistką prawa własności intelektualnej) i polonistykę oraz liczne studia podyplomowe, np. na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.

 

Mapa jest jej książkowym debiutem. O tym, jak niezwykła to książka, już pisaliśmy

 

Uroczystość inna, niż zwykle

Nagroda Gombrowicza wręczana jest zazwyczaj podczas festiwalu „Opętani Literaturą”, który odbywa się w Radomiu i we Wsoli na początku września. W tym roku jednak organizatorzy musieli swoje plany zmienić – sytuacja nie pozwoliła zorganizować festiwalu w pełnym wymiarze także w drugim, zaplanowanym awaryjnie terminie. Dlatego Muzeum Witolda Gombrowicza zdecydowało, że festiwal odbędzie się w dwóch odsłonach. Uroczystość wręczenia Nagrody Gombrowicza odbyła się w kameralnym gronie, ale za to w relacji transmitowanej na żywo w internecie. Spotkanie uświetniła swoim koncertem Gaba Kulka. Główna część festiwalu zaplanowana jest na wiosnę przyszłego roku.

 

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest przez Prezydenta Radomia. Współorganizatorem jest Muzeum Witolda Gombrowicza. Wyróżnieniu patronuje Rita Gombrowicz. Do V edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza zgłoszonych zostało ponad 100 książek.

Liczba wyświetleń: 109

powrót