Aktualności

Samorząd Mazowsza nagrodził 24 najaktywniejsze sołectwa

2020.12.14 14:00 , aktualizacja: 2020.12.22 14:12

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

 • siłownia plenerowa przy stawie wiejskim Sołectwo Anielin (gm. Belsk...
 • ogrodzony teren rekreacyjny Sołectwo Budy Józefowskie,...
 • członkowie orkiestry dętej ustawieni do wspólnego zdjęcia Sołectwo Dobre III (gm....
 • leśna ścieżka rekreacyjna Sołectwo Chotomów Północny,...
 • budynek świetlicy wiejskiej, ogrodzony, na ogodzeniu widoczna tablica informująca o środkach przyznanych w ramach prohramu wspracia MIAS Tytułem Doposażonego...
 • teren zielony przed świetlicą wiejską, ogrodzony Sołectwo Bykowizna...
 • radarowy wyświetlacz prędkości na drodze wiejskiej Sołectwo Chotcza-Józefów,...
 • nowy budynek gospodarczy z cegły w stanie surowym Tysiąc złotych i tytuł...
 • wiata rekreacyjnej z zadaszeniem na terenie zielonym Sołectwo Gibałka, gmina:...
 • kolaż zdjęć przedstawiający taboret gazowy, kuchnia gazowa, basen jednokomorowy i dwukomorowy gastronomiczny, szafa chłodnicza Sołectwo: Helenów, Gmina:...
 • Instalacja paneli fotowoltaicznych na budynku świetlicy wiejskiej Sołectwo Jastrzębiec (gm....
 • plac zabaw na świeżym powietrzu, wokół teren zielony Sołectwo Klukówek, gmina:...
 • plac zabaw i siłownia zewnętrzna Sołectwo Kołaków, gmina:...
 • plac zabaw i miejsce rekreacji dla dzieci, teren ogrodzony Sołectwo Latowicz-Rejon...
 • wiata rowerowej przy Szkole Podstawowej w Mariance Sołectwo: Marianka, Gmina:...
 • remiza strażqcka,stanoiwska garażowe z trzemam samochodami strażackimi Sołectwo Polków-Sagały,...
 • odnowiona kuchnia, na ścianach wiszą szafki w kolorze drewna Do sołectwa Szczawin Borowy...
 • Mural historyczno-patriotyczny Sołectwo Truskaw, gmina:...
 • pełni wyposażona kuchnia wykorzystywana do spotkań okolicznościowych i imprez aktywizujących lokalną społeczność Sołectwo Wieska-Wieś, gmina...
 • świetlica wiejska, sprzęty rekreacyjne Sołectwo Wiśniewko, gmina:...
 • infografika napis MIAS Samorząd nagrodził 24 sołectwa za najlepsze inicjatywy, trzy miniaturki zdjęć projektów wyróżnionych sołectw Infografika

Znamy beneficjentów trzeciej edycji Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE 2020. Nagrody o wartości 55 tys. zł trafiły do 24 mazowieckich sołectw, które zrealizowały najciekawsze inicjatywy w swoim otoczeniu.

 

Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE to jeden z pierwszych programów wsparcia zainicjowanych i realizowanych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Nie byłoby go, gdyby nie aktywni i zaangażowani mieszkańcy regionu.

 

– Nasze programy wsparcia tworzymy z myślą o Mazowszanach, to oni są ich bezpośrednimi beneficjentami, a często również inicjatorami. MIAS to jeden z naszych pierwszych programów. Z każdym rokiem zauważamy, że cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Co jest jasne, bo mieszkańcy widzą jego efekty tuż obok siebie. Z myślą o tych najkreatywniejszych sołectwach przygotowaliśmy konkurs, w którym również finansowo doceniamy pracę mieszkańców na rzecz ich małych ojczyzn – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Aktywni i zaangażowani mieszkańcy

W tegorocznej edycji realizowanej przez samorząd Mazowsza udział wzięły 264 gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z całego Mazowsza. Wsparciem objęte zostały aż 1162 sołectwa. W sumie z budżetu województwa mazowieckiego na ten cel przeznaczono prawie 11,5 mln zł. Łączna wartość zadań, które zostały zrealizowane w tym roku w ramach tegorocznego MIAS-u wyniosła ponad 28 mln zł. Za te pieniądze stworzono wiele potrzebnych inwestycji, których pomysłodawcami byli mieszkańcy sołectw, rady sołeckie i sołtysi.

 

Decyduje sąsiad i sąsiadka

Potrzebni są ludzie, którzy mają wspólny cel i potrafią się zjednoczyć, by go zrealizować. Oczywiście konieczne są też pieniądze. I tu, po raz kolejny, pomocny okazał się MIAS 2020. Program i przekazane przez samorząd Mazowsza środki trafiają bezpośrednio do lokalnej społeczności.

Zaangażowanie całych społeczności podkreśla członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska –  Nasze wsparcie z budżetu województwa czy pomoc z gminy to dopiero połowa sukcesu. Drugą wypracowują sami mieszkańcy, poświęcając swój prywatny czas na zrealizowanie takiego lokalnego przedsięwzięcia. Wiem od mieszkańców, że niejednokrotnie całymi rodzinami brali udział, np. w przygotowywaniu terenu pod plac zabaw czy sadzenie roślin wokół takiej inwestycji. To bardzo budujące i pokazuje, że Mazowszanom zależy na rozwoju ich miejscowości i chcą żyć jeszcze bardziej komfortowo. To też sygnał dla władz województwa, że te małe granty dla sołectw to był świetny pomysł  – dodaje członek zarządu.

 

Najlepsze projekty docenione

Samorząd Mazowsza wyróżniając zaangażowanie mieszkańców przyznał nagrody za najlepsze inicjatywy zrealizowane w ramach MIAS MAZOWSZE 2020. Nagrody o łącznej wartości 55 tys. zł zostały przyznane w sześciu kategoriach: Bezpieczne i Przyjazne sołectwo, MIAS rekreacyjnie, Odnowione Mazowsze, MIAS folklorystycznie, Doposażone Sołectwo, MIAS Innowacyjnie. W każdej z nich wybrano najlepsze inicjatywy, przyznano wyróżnienia, a także wyłoniono laureata do nagrody specjalnej – tytułu Sołectwa Gospodarnego.

 

Pierwsza nagroda w wysokości 4 tys. zł w kategorii Bezpieczne i Przyjazne sołectwo trafiła do sołectwa Szumlin (gm. Joniec, pow. płoński) za budowę budynku gospodarczego. Jurorzy docenili to, że obiekt powstał w czynie społecznym, a w jego budowę zaangażowana była cała społeczność. Z pierwszej nagrody w kategorii MIAS rekreacyjnie (4 tys. zł) cieszą się mieszkańcy sołectwa Anielin (gm. Belsk Duży, pow. grójecki). Zdobyli ją za budowę siłowni plenerowej przy stawie wiejskim. Doceniono zaangażowanie społeczności, która pracowała za darmo, użyczając własne narzędzia i maszyny. Z kolei do sołectwa Szczawin Borowy Wieś-Przychód (gm. Szczawin Kościelny, pow. gostyniński) główna nagroda trafiła za remont remizy OSP. Za m.in. gruntowne odnowienie łazienki i kuchni mieszkańcy, w tym najbardziej zaangażowani strażacy OSP i członkinie KGW, otrzymali 4 tys. zł w kategorii Odnowione Mazowsze. Sołectwo Dobre III (gm. Dobre, pow. miński) jest z kolei laureatem w kategorii MIAS folklorystycznie. Główną nagrodę  w wysokości 3 tys. zł otrzymało za zakup nowych instrumentów i strojów dla orkiestry dętej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrem. Tytułem Doposażonego Sołectwa i nagrodą w wysokości 4 tys. zł cieszą się mieszkańcy sołectwa Dyzin (gm. Celestynów, pow. otwocki), których doceniono za zakup i wyposażenie kuchni i łazienki w świetlicy wiejskiej. Mieszkańcy w czynie społecznym ułożyli glazurę w łazience oraz terakotę w głównej sali. Pomalowali pomieszczenia i dokonali renowacji pieca kaflowego.

Projekt o oryginalnym i nietypowym podejściu zrealizowało sołectwo Jastrzębiec (gm. Czernice Borowe, pow. przasnyski), zdobywając tytuł MIAS-u Innowacyjnego i 4 tys. zł nagrody. Ich zadanie polegało na instalacji paneli fotowoltaicznych na budynku świetlicy wiejskiej. Komisja konkursowa przyznała również nagrodę specjalną za projekt z dużym aktywnym udziałem mieszkańców i ich pracę w czynie społecznym. Tysiąc złotych i tytuł „Sołectwa Gospodarnego” trafiły do sołectwa Szumlin (gm. Joniec, pow. płoński) za zadanie pn. „Budowa budynku gospodarczego w sołectwie Szumlin”. Mieszkańcy sołectwa Szumlin własnymi siłami wybudowali budynek gospodarczy. Wszystkie prace: uprzątnięcie ruin poprzedniego budynku, przygotowanie terenu oraz budowę wykonano w czynie społecznym.

 

Liczba wyświetleń: 540

powrót