Aktualności

Skansen w Sierpcu zaprasza na kuligi

2021.02.16 13:00 , aktualizacja: 2021.02.19 10:43

Autor: Jarosław Asztemborski, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Kulig w skansenie. Po zaśnieżonej drodze dwa konie ciągną sanie, a za nim sznur sanek. W tle widać zabytkowe zabudowania skansenu Zachęcamy do korzystania z...
  • Zaśnieżona aleja wierzb w skansenie Śnieg zasypał muzealną...
  • Wnętrze chaty w skansenie. Stoły zastawione są tradycyjnymi daniami, a izba przyozdobiona Po prawie dwóch miesiącach...

Dzięki ofercie kulturalnej przygotowanej przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu każdy ma teraz szansę na chwilę poczuć atmosferę karnawału na dawnej polskiej wsi, dla której był to czas biesiad i kuligów.

 

Dawniej w karnawale szlachta organizowała przejażdżki, odwiedzając kolejne dwory. Wspólnie bawiono się i ucztowano. Z biegiem lat zwyczaj tych zimowych spotkań stopniowo zanikał, ale jeśli ktoś chce poczuć klimat zimowych zabaw na wsi powinien wybrać się do skansenu w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

 

Pełen zimowego uroku skansen czeka na gości

Śnieg zasypał muzealną wieś, tworząc prawdziwie bajkową scenerię. Już od 8 lutego oglądać ją można również podczas zwiedzania skansenu. Po prawie dwóch miesiącach ponownie udostępnione zostały wystawy prezentowane w zagrodach wiejskich i dworach szlacheckich, powozowni i galerii rzeźby ludowej. W zabytkowych wnętrzach prezentowana jest wystawa przybliżająca zwyczaje i obrzędy związane z okresem bożonarodzeniowym i karnawałem na dawnej wsi. W weekend walentynkowy sierpeckie muzeum odwiedziło 375 osób. Z przejażdżek saniami po terenie ekspozycji skorzystało zaś 140 osób.

 

Jakie atrakcje czekają?

Serdecznie zachęcamy do korzystania z kuligów i zwiedzania skansenu. To doskonała propozycja dla całej rodziny. Przejazdy organizowane są dla grup zorganizowanych liczących od 5 do 9 osób oraz turystów indywidualnie odwiedzających Muzeum. W związku z obowiązującym stanem epidemii skansen wprowadził szczegółowe zasady korzystania z oferty. Zapoznać się z nimi można na stronie mwmskansen.pl . Przejazd można zarezerwować telefonicznie pod numerem telefonu 24 275 28 83, wew. 217 lub 234.

Liczba wyświetleń: 317

powrót