Aktualności

Pięknieją Domy Działkowców

2021.03.31 14:00 , aktualizacja: 2021.04.07 12:42

Autor: Łukasz Gala, Wprowadzenie: Dorota Mądral

  • Tablica informmująca o realizacji projektu MIAD w ROD Wiarus Samorząd Województwa...
  • Piecyk stojący w rogu świeżo wyremontowanego pomieszczenia. W ramach remontu wykonano...
  • Stół przy którym stoją dwa krzesła, pod oknami znajduje się biurko z krzesłem, szafka na naczynia oraz wieszak na ubrania. Dom działkowca to miejsce...
  • Grupa osób w maskach ochronnych montująca meble w pomieszczeniu. Działkowcy wiele prac...

Dzięki dofinansowaniu z Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Działkowców (MIAD) realizowanemu przez Samorząd Województwa Mazowieckiego domy działkowca w ROD Wiarus oraz w ROD Fort Szczęśliwice zyskały nowy blask.

 

Dom Działkowca ROD Wiarus

 

W ramach zadania naprawione zostały ściany budynku oraz sufity, a podłoga zakonserwowana, ustabilizowana i wyrównana płytami OSB. Położona została także nowa wykładzina i listwy przypodłogowe. Na ścianach i suficie usunięto ślady zagrzybień, ubytki tynku i wykonano prace malarskie. W ramach prac murarskich zmodyfikowano układ pomieszczeń, nadając im nową funkcjonalność. Prace polegały również na wymianie stolarki drzwiowej wewnętrznej i wymianie drzwi zewnętrznych do budynku. Zniszczone parapety zewnętrzne zostały wymienione, a wewnętrzne odnowione.

 

Potrzebna inwestycja

Dzięki przeprowadzonym pracom zaniedbany i zniszczony niegdyś budynek może teraz gościć działkowców. Komfortowe warunki zyskała siedziba zarządu i komisja rewizyjna. Bezpiecznie można też przechowywać dokumentację ogrodową, która wcześniej niszczała ze względu na przeciekający dach i nadmierną wilgoć. Niewielki kącik socjalny, urządzony również w ramach dofinansowania, umożliwia przygotowanie gościom poczęstunku. W przyszłości w budynku zorganizowana zostanie biblioteka ogrodowa dla działkowców. Szczegóły na temat działalności ROD Wiarus oraz przeprowadzonych prac modernizacyjnych można prześledzić na Facebooku ROD Wiarus.

 

Dom Działkowca w ROD Fort Szczęśliwice

W ramach dobiegającej właśnie końca inwestycji przeprowadzono generalny remont pomieszczeń świetlicy. Zakres prac obejmował m.in. wykonanie nowej wylewki podłogowej. Budynek został również wyposażony w nową instalację elektryczną. Zamontowano stolarkę drzwiową i zakupiono meble. Znaczna część zadań została wykonana przez działkowców w ramach prac społecznych. Aktualnie trwają ostatnie prace wykończeniowe i porządkowe.

 

Ważne centrum spotkań i integracji

Świetlice ROD pełnią bardzo istotną rolę. Jest to nieoceniony skarb warszawskich ogrodów umożliwiający integrację działkowców, organizację spotkań, warsztatów i innych działań związanych z ekologią i ogrodnictwem. Poprawa ich estetyki z pewnością zachęci działkowców do wspólnego spędzania czasu. Jak informuje Katarzyna Maśna, skarbnik ROD Fort Szczęśliwice miejsce to ma służyć nie tylko działkowcom, ale też wszystkim mieszkańcom Warszawy poprzez organizację otwartych warsztatów ogrodniczych.

Liczba wyświetleń: 70

powrót