Aktualności

Wspomnienie o Aleksandrze Soplińskim

2021.04.20 11:20 , aktualizacja: 2021.04.20 14:25

Autor: opr.Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

czarno białe zdjęcie mężczyzny, zdjęcie typu paszportowe Aleksander Sopliński, fot....

Aktywny samorządowiec i polityk, z zawodu lekarz, życzliwy i oddany innym człowiek, zmarł w wieku 79 lat.

 

Urodził się w 1942 r. w Ciechanowie, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. Na studia medyczne wyjechał do Gdańska, gdzie ukończył Akademię Medyczną na Wydziale Lekarskim (obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny). Był ordynatorem oddziału położniczo-ginekologicznego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie, który znalazł się w dwudziestce najlepszych oddziałów szpitalnych tej specjalności w kraju według rankingu tygodnika „Wprost”.

 

Samorządowiec i polityk

Aktywną działalność samorządową rozpoczął w swoim rodzinnym mieście, gdzie w latach 1990–1998 był wiceprzewodniczącym, a następnie przewodniczącym Rady Miasta w Ciechanowie. W kolejnych latach był radnym województwa mazowieckiego i wiceprzewodniczącym sejmiku I kadencji, a od 13 stycznia 2003 r. do 21 listopada 2005 r. – wiceprzewodniczącym sejmiku II kadencji.

 

Od 2005 r. przez dwie kadencje zasiadał w ławach poselskich z ramienia PSL (startował w okręgu płocko-ciechanowskim). Kierował m.in. stałą podkomisją ds. zdrowia publicznego, pracował również  w komisji kultury fizycznej i sportu. W 2012 r. prezes Rady Ministrów Donald Tusk powołał Aleksandra Soplińskiego na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. Pełnił tę funkcję do 2015 r. Od 1990 r. był członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 

Odznaczony Krzyżem Oficerskim (2011) i Krzyżem Kawalerskim (1999) Orderu Odrodzenia Polski.

 

Parlamentarzyści, samorządowcy i przyjaciele żegnają Aleksandra Soplińskiego, m.in. marszałek Adam Struzik:

 Żegnam Ciebie drogi Aleksandrze. Dziękuję za Twoje pracowite, twórcze i służebne życie, poświęcone drugiemu człowiekowi i społeczeństwu. Dziękuję za nasze wspólne prace i działania. Dobrze przysłużyłeś się Ojczyźnie i Mazowszu. Spoczywaj w Pokoju napisał na Twitterze marszałek Adam Struzik.

 

Cześć Jego pamięci!

Liczba wyświetleń: 271

powrót