Aktualności

Flaga na maszt!

2021.04.30 14:45 , aktualizacja: 2021.04.30 15:12

Autor: Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Przed nami majówka i cztery ważne święta – 17. rocznica wstąpienia Polski do UE (1 maja), Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Dzień Polonii i Polaków za Granicą (2 maja) oraz 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

 

To szczególny czas, także na chwilę refleksji nad wartościami szczególnie ważnymi dla Polaków, jak suwerenność, dążenie do wolności, solidarność, braterstwo, poszanowanie godności i praw człowieka.

 

Na straży Konstytucji

Uchwalona 230 lat temu, pierwsza w Europie konstytucja, regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów, była manifestem walki o suwerenność Polski, na skalę światową wpłynęła na rozwój ruchów demokratycznych i stała się symbolem postępowego myślenia, mającego na uwadze przede wszystkim dobro narodu.

 

Biało-czerwona obowiązkowo!

Flaga, jako jeden z symboli, łączyła ludzi od czasów najdawniejszych. 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, zamanifestujmy także swój patriotyzm lokalny. To dobry moment, aby na naszych domach, szkołach, urzędach obok flagi Polski wywiesić flagę Mazowsza i pokazać naszą tożsamość regionalną i dumę z naszych korzeni.

Podczas marcowego posiedzenia sejmiku radni województwa podjęli decyzję, dzięki której dostęp do flagi Mazowsza jest bardziej otwarty. Może ona zagościć przed domem, w miejscu pracy i nauki czy zostać użyta w celach promocyjnych. Skorzystajmy z tego przywileju – wywieśmy Flagę Mazowsza!

 

Niech będzie rozpoznawalna, powszechna i widziana nie tylko na gmachach instytucji samorządowych! Flaga sukcesywnie trafia do mazowieckich samorządów, została już wciągnięta na maszty w wielu miastach, miasteczkach i wsiach naszego województwa. Przez cały rok, możemy eksponować flagę przed domem, miejscem pracy czy nauki, zachowując oczywiście cześć i szacunek. W ten sposób Mazowszanie mogą pokazać dumę z regionu i wspólnotową więź.

 

Ważne daty

  • 1 maja 2004 r. Polska wraz z dziewięcioma innymi państwami została oficjalnie przyjęta do Unii Europejskiej
  • 2 maja 2004 r. po raz pierwszy obchodziliśmy w Polsce Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
  • 2 maja przypada Dzień Polonii i Polaków za Granicą
  • 3 maja obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji – Święto Narodowe 3 Maja
  •  

Patriotyczna majówka

Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza do obejrzenia felietonów historycznych online
(kanał YouTube Muzeum Niepodległości w Warszawie)

  • 2 maja, godz. 12.00 – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej,
  • 3 maja, godz. 12.00 – w 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego,
  • 3 maja, godz. 14.00 – W 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

 

Liczba wyświetleń: 181

powrót