Informacje prasowe

Komunikat w sprawie kursowania pociągów na trasie Płock-Kutno

2006.03.30 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik podjął działania, które mają na celu utrzymanie przewozów kolejowych na trasie Płock - Kutno. Marszałek Adam Struzik zapewnia, że pociągi te nie zostaną zlikwidowane z dniem 1 kwietnia b.r.

W rozkładzie jazdy pociągów na lata 2005-2006, obsługiwanych przez PKP Przewozy Regionalne, zaznaczono pociągi z literką „G”, które z uwagi na bardzo niską rentowność przewozów mogą zostać wstrzymane z dniem 1 kwietnia lub z dniem 1 lipca 2006 r.

Wśród przewidzianych do zawieszenia z dniem 1 kwietnia 2006 r. połączeń kolejowych, znalazło się 5 pociągów relacji Płock – Kutno. Są to pociągi obsługiwane przez Łódzki Zakład Przewozów Regionalnych PKP Przewozy Regionalne.

Zdaniem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika połączenie Płocka z Kutnem jest bardzo istotne dla mieszkańców województwa mazowieckiego, a szczególnie subregionu płockiego. Marszałek Adam Struzik podjął rozmowy i działania, które mają na celu utrzymanie przewozów kolejowych na tej trasie. Po ogłoszeniu przez PKP Przewozy Regionalne informacji o planowanym zawieszeniu pociągów relacji Płock-Kutno osobiście interweniował u Prezesa PKP Przewozy Regionalne, Pana Jana Tereszczuka. Prośba o odstąpienie od zawieszenia przewozów z dniem 1 kwietnia 2006 r. została przekazana również w bezpośredniej rozmowie Prezesowi Zarządu Dyrektorowi Generalnemu PKP SA, Panu Andrzejowi Wachowi.

W tym samym czasie prowadzono rozmowy pomiędzy Samorządem Województwa Łódzkiego a PKP Przewozy Regionalne, w sprawie zawarcia umowy na wykonywanie przewozów regionalnych na terenie województwa łódzkiego. Rozmowy dotyczące podtrzymania przewozów na tej linii były prowadzone także na poziomie odpowiednich departamentów obu urzędów marszałkowskich.

Nasze wspólne działania i zrozumienie wagi problemu ze strony władz PKP Przewozy Regionalne spowodowały, że pociagi na linii Kutno – Płock nie zostaną zawieszone 1 kwietnia 2006 r.

W najbliższym czasie rozpoczną się robocze spotkania dotyczące poprawy funkcjonowania przewozów na tej linii. Uczestniczyć w nich będą przedstawiciele Zarządu PKP Przewozy Regionalne, samorządu województwa mazowieckiego i łódzkiego oraz Spółki „Koleje Mazowieckie – KM”. Wynikiem rozmów powinno być zapewnienie mieszkańcom województwa mazowieckiego i łódzkiego trwałego i coraz lepszego jakościowo połączenia kolejowego.

Ponadto bardzo ważną dla utrzymania trwałości połączenia kolejowego Kutno – Płock jest informacja o planach inwestycyjnych spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. W najbliższym czasie zamierza ona rozpocząć remont torów kolejowych na linii Płock – Kutno. Na ten cel przeznaczono 70 mln zł.
Wiesława Lipińska
Rzecznik Prasowy

Liczba wyświetleń: 587

powrót