Informacje prasowe

Informacja prasowa - Mazowieckie szpitale stawiają na kolektory

2015.06.08 15:45 , aktualizacja: 2015.06.10 15:12

Autor: , Wprowadzenie: Jolanta Nalewajk

Bardziej przyjazne środowisku, ekologiczne, a przede wszystkim oszczędniejsze w utrzymaniu będą już wkrótce marszałkowskie szpitale. W 12 placówkach podlegających samorządowi województwa zainstalowane zostaną kolektory słoneczne, a dodatkowo szpitalne budynki będą ocieplone. Inwestycja o wartości ponad 34,6 mln zł zostanie zrealizowana z 85-procentową dotacją ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Dziś umowę na wykonanie projektu podpisali marszałek Adam Struzik i członek zarządu województwa Elżbieta Lanc oraz prezes zarządu Janusz Tomaszkiewicz reprezentujący wykonawcę projektu – konsorcjum firm ENVIROTECH sp. z o.o. (lider), ECO-THERM sp. z o.o. i Wachelka INERGIS S.A.

 

– O zaletach stosowania kolektorów słonecznych nie trzeba nikogo przekonywać. To oszczędności, czystsze środowisko, ale też obowiązek wynikający z unijnych regulacji. Dzięki tak dużej pomocy ze strony Funduszu Szwajcarskiego nasze szpitale mają szanse zostać liderami ekologicznych inwestycji – mówi marszałek Adam Struzik.

 

Przedsięwzięcie będzie realizowane w 12 placówkach zdrowotnych na terenie całego Mazowsza, w tym w trzech warszawskich (szpitale przy Barskiej, Niekłańskiej i w Międzylesiu). Łączna powierzchnia czynna kolektorów słonecznych we wszystkich szpitalach biorących udział w projekcie to 5367 m². Energia uzyskana w ten sposób posłuży do podgrzewania wody użytkowej w placówkach.

 

– 12 naszych szpitali otrzyma dofinansowanie na kolektory słoneczne. Oznacza to mniejsze koszty utrzymania placówek szpitalnych, ale również ochronę środowiska. Nasze szpitale zyskają możliwość oszczędzania, ale też dzięki termomodernizacji poprawi się wygląd szpitali. To jest bardzo dobra dotacja, bo aż 85 proc. to środki zewnętrzne – mówiła członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

Największa inwestycja zostanie zrealizowana w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku, tu powstanie 1063 m² powierzchni paneli słonecznych. Najmniej kolektorów – 68 m² – zostanie zainstalowanych w ostrołęckim „Meditransie”. Kolektory znajdą się również w szpitalu w Ciechanowie, Ostrołęce i Siedlcach, a także Dziekanowie Leśnym, Gostyninie, na radomskich Krychnowicach i w podwarszawskim Zagórzu. Całość inwestycji zostanie zakończona do końca października 2016 r., a kolektory będą objęte 10-letnią gwarancją.

 

Ta inwestycja pozwoli nam przede wszystkim zmniejszyć koszty, co jest dla szpitala w Dziekanowie szczególnie ważne. Sytuacja szpitala jest obecnie niebotycznie lepsza niż rok temu. Szpital nie generuje już zadłużenia. Szukamy oszczędności tam, gdzie one są racjonalne. Jedną z nich są inne sposoby pozyskiwania energii i wydatkowania środków tam, gdzie one powinny być kierowane, czyli przede wszystkim na leczenie. Kolektory pozwolą nam zmniejszyć ogromne kwoty, które teraz płacimy za gaz czy energię elektryczną – mówił Robert Lasota dyrektor szpitala w Dziekanowie Leśnym. – W tej chwili jest to łącznie ok. 70-80 tys. zł miesięcznie. Liczymy, że dzięki kolektorom te wydatki spadną o ok. 20-30 proc. Mamy nadzieję, że jesienny sezon grzewczy rozpoczniemy już z zastosowaniem kolektorów słonecznych.

 

Co ważne, powstanie system monitoringu instalacji oraz efektów energetycznych. Dodatkowo zrealizowane będą również tzw. prace towarzyszące, które zapewnią efektywne wykorzystanie energii pozyskanej z instalacji kolektorów słonecznych. W ramach robót uzupełniających w szpitalach zostaną przeprowadzone prace termodernizacyjne, w tym modernizacje węzłów cieplnych i instalacji centralnego ogrzewania. Wymiana grzejników żeliwnych na stalowe, stolarki drzwiowej i okiennej oraz docieplenie ścian i stropów budynków szpitalnych przełoży się na mniejsze zużycie węgla czy gazu, co z kolei wpłynie na niższą emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.

 

Zadanie zostanie zrealizowane w systemie zaprojektuj i zbuduj. Wykonawcą projektu jest konsorcjum firm ENVIROTECH sp. z o.o. (lider), ECO-THERM sp. z o.o. i Wachelka INERGIS S.A (partnerzy). Inżynierem kontraktu, czyli firmą nadzorującą inwestycję, jest Ove Arup & Partners International Ltd. Sp. z o.o.

 

– Zakres prac, który mamy do wykonania, obejmuje modernizację instalacji tak, że będzie współpracować z istniejącym już systemem. Całość projektu zaplanowana jest w systemie „zaprojektuj i zbuduj". Nasza pracownia rozpocznie prace projektowe już w czerwcu. Dysponujemy potencjałem zarówno projektowym, jak i wykonawczym. Wszystkie trzy firmy inżynierskie będące członkami konsorcjum mają kilkudziesięcioletnie doświadczenie i również wykonanych kilkadziesiąt inwestycji tego typu w szpitalach w całym kraju – dodał prezes zarządu Janusz Tomaszkiewicz reprezentujący wykonawcę projektu – konsorcjum firm ENVIROTECH sp. z o.o.

 

 

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy (Swiss Contribution), czyli tzw. Fundusz Szwajcarski to forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej. W ramach funduszu Szwajcaria przyznała pomoc w wysokości 1 mld franków szwajcarskich 10 państwom członkowskim Unii Europejskiej: Cyprowi, Czechom, Estonii, Węgrom, Łotwie, Litwie, Malcie, Polsce, Słowacji i Słowenii (czyli, tym które przystąpiły do jej struktur 1 maja 2004 r.) oraz dodatkowo Rumunii i Bułgarii. Niemal połowa tych środków została przyznana Polsce (464,57 mln CHF).

 

Wartość projektu „Budowa systemu energii odnawialnej – kolektory słoneczne w zakładach opieki zdrowotnej, dla których organem tworzącym jest samorząd województwa mazowieckiego” to ponad 34,63 mln zł, czyli ok. 10,83 mln franków szwajcarskich. Dofinansowanie ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy wynosi 85 proc. kosztów kwalifikowanych.

 

Szpitale biorące udział w projekcie:

 1. Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie – w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w szpitalu zostaną zainstalowane kolektory o łącznej powierzchni czynnej 761 m², to druga największa inwestycja w projekcie. Wartość instalacji to ponad 3,1 mln zł.
 2. Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. „Dzieci Warszawy” w Dziekanowie Leśnym w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w szpitalu zostaną zainstalowane kolektory o łącznej powierzchni czynnej 372 m². Wartość instalacji
  to 1,9 mln zł.
 3. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce – w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w szpitalu zostaną zainstalowane kolektory o łącznej powierzchni czynnej 504 m². Wartość instalacji to 2,3 mln zł.
 4. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Meditrans Ostrołęka" Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce – w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w szpitalu zostaną zainstalowane kolektory o łącznej powierzchni czynnej 68 m². Wartość instalacji to 415 tys. zł.
 5. Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku – w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w szpitalu zostaną zainstalowane kolektory o łącznej powierzchni czynnej 1068 m². Wartość instalacji to 4,8 mln zł.
 6. Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im prof. E. Wilczkowskiego w Gostyninie – w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w szpitalu zostaną zainstalowane kolektory o łącznej powierzchni czynnej 325 m². Wartość instalacji to 1,7 mln zł.
 7. Samodzielny Wojewódzki Publiczny Zespół Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. dr Barbary Borzym w Radomiu – w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w szpitalu zostaną zainstalowane kolektory o łącznej powierzchni czynnej 506 m². Wartość instalacji to 2,1 mln zł.
 8. Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach Sp. z o.o. – w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w szpitalu zostaną zainstalowane kolektory o łącznej powierzchni czynnej 666 m². Wartość instalacji to 2,3 mln zł.
 9. Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej św. Anny SPZOZ ul. Barska, Warszawa – w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w szpitalu zostaną zainstalowane kolektory o łącznej powierzchni czynnej 325 m². Wartość instalacji to 1,1 mln zł.
 10. Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie – w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w szpitalu zostaną zainstalowane kolektory o łącznej powierzchni czynnej 432 m². Wartość instalacji to 2,08 mln zł.
 11. Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im dr J. Bogdanowicza, ul. Niekłańska, Warszawa – w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w szpitalu zostaną zainstalowane kolektory o łącznej powierzchni czynnej 270 m². Wartość instalacji to 1,5 mln zł.
 12. Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii Spółka z o.o. w Zagórzu k/Warszawy – w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w szpitalu zostaną zainstalowane kolektory o łącznej powierzchni czynnej 70 m². Wartość instalacji to 189 tys. zł.

 

 

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602,
e-mail biuro.prasowe@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 67 kB, Liczba pobrań: 287, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 2266 kB, Liczba pobrań: 157
Rozmiar: 2350 kB, Liczba pobrań: 146
Rozmiar: 421 kB, Liczba pobrań: 140
Rozmiar: 512 kB, Liczba pobrań: 138
Rozmiar: 702 kB, Liczba pobrań: 150
Rozmiar: 936 kB, Liczba pobrań: 128

Liczba wyświetleń: 1013

powrót