Informacje prasowe

Informacja prasowa - Mazowsze przy tablicy

2017.04.10 09:05 , aktualizacja: 2017.04.18 13:27

Autor: , Wprowadzenie: Jolanta Nalewajk

Nauczyciele z Mazowsza mają wiele ciekawych pomysłów na to, jak przeprowadzić lekcje o Mazowszu. Taki wniosek można wyciągnąć po pierwszej edycji konkursu na scenariusz lekcji szkolnej poświęconej naszemu województwu. Najlepszych 20 scenariuszy już niebawem znajdzie się w specjalnej publikacji, która trafi do mazowieckich szkół.

 

– Uczyć o Mazowszu nie jest łatwo. To region nie tylko duży w sensie geograficznym, ale też niezwykle różnorodny w zasadzie w każdym aspekcie i historycznym, i kulturalnym, i społecznym – zauważa marszałek Adam Struzik. Jak się jednak okazuje, nasi nauczyciele mają wiele fantastycznych pomysłów, jak taką lekcję można poprowadzić – dodaje. – Najlepsze scenariusze lekcji będą udostępnione wszystkim szkołom i mam nadzieję, że będą inspiracją do poprowadzenia ciekawych i niebanalnych lekcji.

 

Skąd pomysł na konkurs „Lekcje o Mazowszu”?

 

Edukacja regionalna to ważny aspekt pracy szkoły. Jeśli jest ona dobrze prowadzona, to z jednej strony buduje tożsamość regionalną młodych ludzi, a z drugiej poszerza wiedzę o miejscu, w którym żyją i to w różnych kontekstach. Chcemy zaproponować mazowieckim szkołom gotowy materiał dydaktyczny, który posłużyłby nauczycielom do prowadzenia takich lekcji – podkreśla Teresa Makulska, zastępca dyrektora Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie.

 

„Lekcje o Mazowszu” to kolejny etap działań prowadzonych przez samorząd województwa mazowieckiego, których celem jest budowanie więzi regionalnych i lokalnych, a także poczucia przynależności do regionu m.in. wśród młodych Mazowszan. Pierwszym krokiem było wydanie „Kompendium wiedzy o Mazowszu” pod redakcją uznanych autorów, m.in. prof. Michała Kuleszy.

 

– Jesteśmy przekonani, że wybrane przez nas lekcje będą doskonałą pomocą dydaktyczną w przygotowaniu i prowadzeniu zajęć o naszym regionie, a uczniowie chętnie i aktywnie będą w nich uczestniczyć  – podkreśla Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w urzędzie marszałkowskim.  

 

Konkurs został zorganizowany wspólnie przez samorząd województwa i Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli – instytucję, która od lat wspiera nauczycieli w ich rozwoju zawodowym. Zgłoszenia można było przesyłać do końca lutego.

 

Przewodnicząca komisji konkursowej Iwona Moczydłowska nie kryje zadowolenia z frekwencji.

– Myślę, że jak na pierwszą edycję, wpłynęło sporo zgłoszeń. Jednak to, co najbardziej cieszy to fakt, że wiele prac naprawdę zasługuje na wyróżnienie. Nauczyciele wykazali się nie tylko kreatywnością, ale i znajomością wielu innowacyjnych metod – zauważa.

 

Do konkursu w sumie zgłoszono 68 prac. W kategorii 7-9 lat wpłynęło 27 scenariuszy. W kategorii 10-14 lat – 23 scenariusze, a 15-18 lat – 14. Wśród autorów największą grupę stanowili nauczyciele. Pojawiło się jednak kilka prac autorstwa np. bibliotekarzy czy muzealników. Zdecydowanie najwięcej zgłoszeń wpłynęło z Warszawy – 32 i Płocka – 18. 6 prac nadesłali autorzy z Ostrołęki, 3 z Ciechanowa, a po 2 z Radomia  i Siedlec.

 

Po wieloetapowej ocenie scenariuszy uznano, że 20 prac znajdzie się w specjalnej publikacji, która trafi do mazowieckich szkół przed nowym rokiem szkolnym.

 

Pierwsze miejsca oraz nagrody pieniężne otrzymują:


w kategorii 7-9 lat

 1. „Mazowsze w walizkach”, Monika Jaworska i Anna Perkowska, Podstawowa Szkoła Międzynarodowa w Józefosławiu – 2 500 zł;

 2. „Poznajcie z nami Mazowsze”, Sabina Piłat, Szkoła Podstawowa Nr 234 w Warszawie – 1 500 zł;

 3. „Logopedyczna Pyza szuka głoski [š] na Mazowszu”, Monika Witasik, Przedszkole
  Nr 157 w Warszawie i Przedszkole Gminne w Chotomowie – 1 000 zł

w kategorii 10-14 lat

 1.  „A to Mazowsze właśnie…”, Małgorzata Białek, Zespół Szkół Podstawowej Nr 10 w Warszawie i Gimnazjum Nr 27 STO w Warszawie – 2 500 zł;

 2. „Zapomniani… zasłużeni dla Mazowsza”, Małgorzata Kostian i Małgorzata Knap, Szkoła Podstawowa Nr 314 w Warszawie – 1 500 zł;

 3. „Z daleka od serca czyli podróż po zakątkach Mazowsza”, Jadwiga Świderska, Szkoła Podstawowa Nr 8 w Legionowie – 1 000 zł;

w kategorii 15-18 lat

 1. „Jak zaplanować wirtualne i realne wycieczki po Mazowszu”, Monika Bojko, XCIX Liceum Ogólnokształcące w Warszawie – 2 500 zł;

 2. „Rozwój Mazowsza a fundusze unijne”, Joanna Jaworska, Publiczne Gimnazjum w Karniewie – 1 500 zł;

 3. „Powrócisz tu, gdzie nadwiślański brzeg… Historia, tradycje i współczesność ziemi mazowieckiej”, Jacek Murawski, XCIX Liceum Ogólnokształcące w Warszawie oraz  Joanna Wojtulewicz, Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Warszawie - 1 000 zł..

Komisja postanowiła wyróżnić:

w kategorii 7-9 lat trzy scenariusze:

 • „Poznajemy Mazowsze”, Małgorzata Kowalak, Szkoła Podstawowa w Staroźrebach;
 • „Mazowsze na talerzu”, Monika Jabłońska, Szkoła Podstawowa Nr 3 w Płocku;
 • „Magiczne miejsce w sercu Puszczy Kozienickiej - tajemnice Królewskich Źródeł”, Aldona Gębka, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 24 w Radomiu;

w kategorii 10-14 lat pięć scenariuszy:

 • „Co słoiczku masz w koszyczku?”, Maciej Dowgiel, Pracownia Filmoznawcza i Medioznawcza, Łódź – wyróżnienie specjalne
 • „Moje magiczne gniazdo ojczyste, mała ojczyzna – moje Mazowsze”, Łukasz Czudec PKN ORLEN S.A., Płock;
 • „Oj, śliczna to ziemia to nasze Mazowsze!”, Alina Uszyńska, Szkoła Podstawowa Nr 323 w Warszawie;
 • „Czym chata bogata… – czyli o zasobach Mazowsza”, Bożena Grabińska, Gimnazjumw Troszynie;
 • "Warszawa Wisła - skarb czy problem?", Marzena Łazicka, SOSW w Przasnyszu;

w kategorii 15-18 lat trzy scenariusze:

 •  „O, Mazowsze jakie cudne, gdzie jest taki drugi kraj – mazowieckie pejzaże słowem malowane”, Anna Gajek i Ireneusz Gajek, Gimnazjum Publiczne w Krasnem;
 • „Śladami V-2. Cudowna broń Hitlera na terenie obecnego województwa mazowieckiego w czasie II wojny”, Sławomir Kordaczuk, Muzeum Regionalne w Siedlcach i Janusz Wilczyński, IV Liceum Ogólnokształcące w Siedlcach;
 • „Walory krajobrazowe województwa mazowieckiego”, Irmina Bryłka, Zespół Szkół Odzieżowych Fryzjerskich i Kosmetycznych Nr 22 w Warszawie.
Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Liczba wyświetleń: 607

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.