Informacje prasowe

Informacja prasowa - Duża zmiana na parkingach „parkuj i jedź”

2018.03.30 11:50

Autor: , Wprowadzenie: Joanna Czechowicz-Bieniek

Na 9 parkingach położonych w pobliżu stacji i przystanków kolejowych obsługiwanych przez pociągi Kolei Mazowieckich będzie można parkować bezpłatnie. Od 1 kwietnia br. za darmo zostawimy auto lub rower w Błoniach, Brwinowie, Celestynowie, Mińsku Mazowieckim, Ożarowie Mazowieckim, Radomiu, Siedlcach, Teresinie i Żyrardowie.

 

W dotychczasowym działaniu parkingów „Parkuj i Jedź” zlokalizowanych obok stacji i przystanków kolejowych zaszły dwie kluczowe zmiany. Do tej pory na parkingach można było zostawiać auto czy rower tylko za okazaniem specjalnego biletu parkingowego, teraz nie będzie już takiej konieczności. Dodatkowo, parkingi będą ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców przez całą dobę, przez siedem dni w tygodniu. Będzie można z nich skorzystać np. w drodze na zakupy czy do kina. Parkingi nie będą jednak, jak dotychczas, strzeżone.

Skąd zmiany?

 

Decyzja o możliwości bezpłatnego parkowania w pobliżu stacji i przystanków kolejowych, na których zatrzymują się pociągi Kolei Mazowieckich to odpowiedź na głosy mieszkańców i pasażerów Kolei Mazowieckich, ale też potrzeby samorządów lokalnych.

– Chcemy, aby parkingi były w stu procentach wykorzystywane. Tymczasem dla części kierowców nawet niska opłata jest przeszkodą. Chcemy więc tę barierę zlikwidować – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Koleje Mazowieckie to pierwsza i największa samorządowa spółka kolejowa w kraju. Tylko w 2017 r. wybrało ją ponad 62 miliony pasażerów. Na początku tego roku Koleje Mazowieckie podpisały rekordową umowę na zakup 71 nowoczesnych składów pociągów za 2,2 mld zł.

Zgodnie z danymi Urzędu Transportu Kolejowego z kolejowego transportu pasażerskiego w ubiegłym roku skorzystało ponad 300 milionów osób.

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 41 kB, Liczba pobrań: 42
Rozmiar: 941 kB, Liczba pobrań: 29

Liczba wyświetleń: 143

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.