Informacje prasowe

Informacja prasowa - Ponad 20 mln zł dla szkół zawodowych z subregionu warszawskiego

2018.04.17 16:05 , aktualizacja: 2018.04.20 13:43

Autor: , Wprowadzenie: Jolanta Nalewajk

 

Staże i praktyki zawodowe, a także nowocześnie wyposażone pracownie i atrakcyjne zajęcia lekcyjne – to wszystko jeszcze w tym roku czeka uczniów 159 mazowieckich szkół zawodowych, w tym 26 z subregionu warszawskiego. Będzie to możliwe dzięki projektowi „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego” realizowanemu przez Samorząd Województwa Mazowieckiego przy udziale Agencji Rozwoju Mazowsza S.A. Jego wartość to ok. 120 mln zł, z czego blisko 108 mln zł to środki unijne z RPO WM 2014-2020. Dziś umowy w tej sprawie z przedstawicielami powiatów: garwolińskiego, legionowskiego, wołomińskiego, żyrardowskiego i sochaczewskiego podpisali marszałek Adam Struzik oraz oraz Elżbieta Lanc członek zarządu województwa mazowieckiego. W sumie do 26 szkół z subregionu warszawskiego trafi ponad 20 mln zł.

 

– Uczniowie z 26 szkół zawodowych w subregionie warszawskim będą mieć szanse na dodatkowe zajęcia, praktyki i specjalistyczne kursy. Jestem przekonany, że wiedza i umiejętności zdobyte w ich trakcie pomogą im na rynku pracy – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Projekt jest odpowiedzią na potrzeby placówek zajmujących się kształceniem zawodowym, oraz przedsiębiorców szukających wykwalifikowanych pracowników. Weźmie w nim udział 159 szkół i placówek oświatowych prowadzących kształcenie zawodowe w naszym regionie. Stanowi to blisko połowę wszystkich tego typu instytucji na Mazowszu.

 

Zyskają szkoły, uczniowie, ale i nauczyciele. Uczniowie będą mogli liczyć na staże i praktyki zawodowe dla 14 tys. osób, ale także kursy specjalistyczne oraz doradztwo edukacyjno-zawodowe. Dzięki projektowi uczniowie wejdą na rynek pracy z praktycznymi umiejętnościami i odpowiednimi kwalifikacjami, tak bardzo oczekiwanymi przez pracodawców.

 

– Szkolnictwo zawodowe po latach zapaści odbudowuje się. Na Mazowszu ma nie tylko już coraz lepsze wyniki, ale też swoje własne, inteligentne specjalizacje. Są takie wyraźne obszary, które specjalizują się w konkretnej branży, np. w okolicach Mławy mamy elektronikę na bazie LG, ale mamy też branżę mechaniczną na bazie przedsiębiorstw takich jak np. Intercars. Olbrzymia część szkolnictwa zawodowego rozwija się wraz z branżą gastronomiczną – to są kelnerzy, ale także technika kształcące technologów żywności – dodaje Artur Andrysiak, członek zarządu Agencji Rozwoju Mazowsza SA.

 

Dla każdej ze szkół zostanie opracowany i wdrożony program innowacji pedagogicznej. Uatrakcyjni on zajęcia i wzbogaci obecne procesy nauczania o nowe, nieszablonowe działania, dzięki którym uczestnicy poszerzą wiedzę i umiejętności. Z kolei działania te przełożą się na zwiększenie szans absolwentów tych szkół na rynku pracy.

 

W ramach wdrażania innowacji pedagogicznych, szkoły będą oferować nowe kierunki kształcenia. Planowana jest również modernizacja już istniejących kierunków. W pracowniach zawodowych pojawi się nowy sprzęt. Oprócz tego przeszkolonych zostanie 1040 nauczycieli zawodu i instruktorów praktycznej nauki zawodu.  Przeprowadzone zostaną również zajęcia dla ponad 10 tys. uczniów.

 

W ramach realizacji projektu przewidziana jest też organizacja cyklu 36 targów edukacyjno-zawodowych, w których udział wezmą uczniowie i około 300 przedsiębiorców z regionu Mazowsza.

Dzięki takiemu wsparciu szkolnictwo zawodowe zostanie dostosowane do potrzeb i uwarunkowań lokalnej i regionalnej gospodarki.

 

Mazowieccy przedsiębiorcy zyskają nowych, wykształconych pracowników, a kompetentni i doświadczeni absolwenci bez trudu odnajdą się na rynku pracy.

 

Projekt zakłada ponad pięcioletni okres realizacji do 31 marca 2023 r.

 

 

 

 

 

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail rzecznik@mazovia.pl

Tomasz Majewski
Dyrektor Działu Szkoleń i Promocji Terytorialnej
Agencja Rozwoju Mazowsza S.A.
ul. Świętojerska 9, 00-236 Warszawa

Pliki do pobrania

Rozmiar: 75 kB, Liczba pobrań: 31, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 15 kB, Liczba pobrań: 40
Rozmiar: 1404 kB, Liczba pobrań: 20
Rozmiar: 2229 kB, Liczba pobrań: 24
Rozmiar: 3764 kB, Liczba pobrań: 21
Rozmiar: 1167 kB, Liczba pobrań: 20
Rozmiar: 3139 kB, Liczba pobrań: 17
Rozmiar: 2352 kB, Liczba pobrań: 22

Liczba wyświetleń: 125

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.