Informacje prasowe

Informacja prasowa - Szpital w Ciechanowie ze wsparciem z budżetu Mazowsza

2018.07.12 11:45 , aktualizacja: 2018.07.12 12:49

Autor: , Wprowadzenie: Jolanta Nalewajk

Aby zapewniać opiekę pacjentom, pomagać i leczyć, oprócz wykwalifikowanej kadry medycznej niezbędne są nowoczesne szpitale. Tworzenie takich placówek to jednak proces długotrwały. To również inwestycje, które wymagają dużych i ciągłych nakładów finansowych. Tylko na inwestycje w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie w ciągu ostatnich 20 lat samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył ponad 193 mln zł.

 

– W trosce o bezpieczeństwo, ale i komfort pacjentów staramy się ciągle podnosić jakość usług w naszych szpitalach. Dlatego co roku na remonty czy zakup aparatury medycznej z budżetu województwa przeznaczamy znaczące środki. Zdajemy sobie sprawę, że potrzeby są ogromne, również szpitala w Ciechanowie. Planując więc wydatki staramy się, aby odpowiadały rzeczywistym potrzebom naszych placówek. Stąd m.in. decyzja o wsparciu zakupu sprzętu na ciechanowską okulistykę – podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

 

Tylko w 2018 r. z budżetu Mazowsza szpital w Ciechanowie otrzymał dotację w wysokości ponad 11 mln zł. To środki przeznaczone na zadania już rozpoczęte i kontynuowane, m.in. na przebudowę sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej, doposażenie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii czy e-usługi. Fundusze z budżetu województwa szpital przeznaczy również na nowe przedsięwzięcia np. naprawy angiografu i tomografu komputerowego, a także modernizację oddziałów szpitalnych oraz zakup aparatury i sprzętu medycznego.

 

REMONT PULMUNOLOGII

W tym roku szpital wykonał dokumentację projektowo-kosztorysową niezbędną do wykonania kompleksowej modernizacji i doposażenia Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, Oddziału Pulmonologicznego, Stacji Dializ oraz Zakładu Patomorfologii. W tym roku w ramach tego zadania zostaną zmodernizowane pomieszczenia na pierwszym piętrze w budynku pulmonologicznym. Dziś w obecności członka zarządu województwa mazowieckiego Elżbiety Lanc podpisano umowę z wykonawcą tej inwestycji. Wartość tego przedsięwzięcia to ponad 3 mln zł.

 

OKULISTYKA Z NOWYM WYPOSAŻNIEM

Blisko 2,5 mln zł będzie kosztować sprzęt medyczny i wyposażenie dla szpitala. Na liście zakupów Oddziału Okulistycznego są m.in. biometr medyczny do obliczania wszczepu soczewki do operacji zaćmy. Nie jest to zakup przypadkowy. Od początku lipca szpital w Ciechanowie poszerzył swoją działalność o zabieg wszczepiania podczas operacji zaćmy, soczewek korygujących astygmatyzm. Do wykonywania tego rodzaju operacji niezbędne jest tak precyzyjne urządzenie. Warto podkreślić, że będzie to zabieg finansowany ze środków NFZ.

 

Inny ważny zakup to koherentny tomograf optyczny z angiografią – do wykonywania procedur okulistycznych – np. witrektomii.

 

– Ten zabieg to często ostatnia deska ratunku dla chorych leczonych na retinopatię cukrzycową, odwarstwienia siatkówki czy zmiany zwyrodnieniowe plamki. Obecnie czas oczekiwania pacjentów z naszego rejonu na tego typu procedury w klinikach specjalistycznych to nawet kilkanaście miesięcy. Dzięki nowemu sprzętowi na naszej okulistyce będziemy szybciej leczyć pacjentów – podkreśla Andrzej Kamasa, dyrektor ciechanowskiego szpitala.

 

Szpital zadecydował również o zakupie okulistycznego stołu operacyjnego. Stół jest niezbędny, bo trwający ok. 3 godzin zabiegu mikrochirurgii okulistycznej wymaga odpowiedniego ułożenia pacjenta.

 

INNY SPRZĘT

Na oddziałach szpitala w Ciechanowie działają sale intensywnego nadzoru, które również wymagają odpowiedniego wyposażenia, stąd decyzja o zakupie m.in. kardiomonitorów, łóżek specjalistycznych, aparatów ktg i usg czy defibrylatorów z kardiowersją.

 

Dzięki dotacji szpital zakupi również łóżka specjalistyczne, w tym dla osób z nadwagą, stół operacyjny do 400 kg przystosowany do uchwytów podtrzymujących stopy z pozycją Fowlera (dla bariatrii) z systemem przekładania pacjenta, aparat do znieczulania, gastroskop, monitor nerwów C2, video-elektroencefalograf, zestaw Holtera ciśnieniowego, zestaw Holtera EKG, stacja diagnostyczna dla tomografu komputerowego.

Dodatkowo ze środków z budżetu województwa szpital za ok. pół miliona złotych zakupi wyposażenie Działu Żywienia, w tym np. wózki do transportu posiłków, kotły warzelne gazowe, piec konwekcyjny oraz szafę chłodniczą.

 

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail rzecznik@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 169 kB, Liczba pobrań: 15

Liczba wyświetleń: 63

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.