Informacje prasowe

Informacja prasowa - Starostwo i urząd marszałkowski pod jednym adresem

2019.04.12 14:20

Autor: , Wprowadzenie: Jolanta Nalewajk

Ciechanów wzbogaci się o nowoczesny, reprezentacyjny, energooszczędny i przyjazny mieszkańcom budynek. Taka ma być bowiem nowa, wspólna siedziba starostwa i instytucji samorządu województwa mazowieckiego. Dziś porozumienie w tej sprawie podpisał marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Raboszuk i starosta ciechanowska Joanna Potocka-Rak i wicestarosta Stanisław Kęsik.

 

Podpisane dziś porozumienie zakłada współpracę urzędu marszałkowskiego i starostwa powiatowego w Ciechanowie w sprawie wspólnej budowy nowego budynku administracyjnego. Starostwo wystąpi o warunki zabudowy, które ostatecznie zadecydują o wielkości inwestycji. Urząd marszałkowski zakłada jednak, że znajdzie się tu przestrzeń dla wszystkich funkcjonujących w Ciechanowie instytucji samorządu województwa, a zatem delegatury urzędu marszałkowskiego, Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego, Biblioteki Pedagogicznej czy Wojewódzkiego Urzędu Pracy. W gmachu znajdzie się też nowoczesna, multimedialna sala konferencyjna na ok. 200 osób, której od lat brakuje w Ciechanowie.

Ciechanów pięknieje i zmienia swoje oblicze. Mam nadzieję, że planowana przez nas inwestycja będzie kolejnym tego elementem. Jednak, co najważniejsze – mieszkańcy powiatu ciechanowskiego będą mogli pod jednym adresem załatwić wiele spraw urzędowych, a to po prostu oszczędność czasu. A jeśli już mowa o oszczędnościach to warto zaznaczyć, że dla urzędu marszałkowskiego jeden adres to także mniejsze koszty utrzymania rozproszonych i wynajmowanych dziś powierzchni biurowych – zauważa marszałek Adam Struzik. – Jak widać, współpraca buduje i to nie tylko w przenośni – dodaje.

Do końca kwietnia starostwo wystąpi o warunki zabudowy, co powinno pozwolić na otrzymanie pozwolenia na budowę już w pierwszym kwartale 2020 r. Oddanie budynku do użytku może więc nastąpić jeszcze w 2022 r. Koszty inwestycji zostaną wspólnie pokryte przez oba samorządy.

Nowy budynek administracyjny będzie mieć kilka kondygnacji i zostanie połączony łącznikiem z istniejącym budynkiem starostwa. W efekcie nowe przestrzenie zyska również powiat, który planuje tu m.in. umieścić wszystkie wydziały starostwa.

To inwestycja w przyszłość. Inwestycja, która jest realizowana z myślą o mieszkańcach całego powiatu ciechanowskiego. Lokalizacja urzędów szczebla wojewódzkiego i powiatowego w jednym miejscu, to duże udogodnienie dla naszych mieszkańców, ale to również poprawa współpracy i komunikacji pomiędzy poszczególnymi jednostkami samorządowymi. To także ogromny impuls rozwojowy i możliwość wprowadzenia wielu nowoczesnych rozwiązań i udogodnień dla interesantów. Dzięki współpracy, możemy zrealizować inwestycję w obiekty użyteczności publicznej na miarę XXI w. – mówi  starosta Joanna Potocka-Rak.

Co ważne oba samorządy chciałyby, aby nowo powstały budynek był nie tylko estetyczną wizytówką Ciechanowa, ale także przykładem budynku ekologicznego i nowoczesnego pod względem zarządzania energią.

Budowa nowego gmachu pozwoli nam również na modernizacje dotychczasowej siedziby starostwa. Zyskując nowe przestrzenie będziemy mogli łatwiej i szybciej przeprowadzić niezbędne modernizacje. A trzeba je przeprowadzić, bo budynek pamięta lata 70-te ubiegłego stulecia  – dodaje starosta Joanna Potocka-Rak.

Marta Milewska Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 82 kB, Liczba pobrań: 17

Liczba wyświetleń: 76

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.