Informacje prasowe

Informacja prasowa - 20 nowych aparatów RTG dla szpitali od samorządu Mazowsza

2021.01.12 08:10 , aktualizacja: 2021.01.12 10:18

Autor: , Wprowadzenie: Katarzyna Bernaciak

Nowe mobilne aparaty RTG za blisko 8 mln zł trafiły do 20 mazowieckich szpitali. To kolejny zakup w ramach realizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego projektu unijnego o wartości 360 mln zł.

 

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, placówki medyczne muszą być dobrze wyposażone, by szybko i skutecznie pomagać pacjentom.

Koronawirus nie odpuszcza, dlatego cały czas trzymamy rękę na pulsie i na bieżąco monitorujemy sytuację w szpitalach. Zapotrzebowanie na nowoczesny i niezawodny sprzęt jest bardzo duże, stąd m.in. nasza decyzja o zakupie przenośnych aparatów rentgenowskich. Taka aparatura w dobie COVID-19 ogranicza przemieszczanie się pacjentów po szpitalu, tym samym minimalizując ryzyko rozprzestrzeniania wirusa.

Do mazowieckich placówek trafiło 20 aparatów RTG marki Samsung GM 85. To nowoczesne, kompaktowe i lekkie urządzenia. Ich ogromnym atutem jest nieduży – jak na tego typu sprzęt – rozmiar, który umożliwia personelowi medycznemu przetransportowanie go w niewielkiej windzie czy też bardzo wąskimi korytarzami do sali chorych. Są też bardzo wytrzymałe pod względem zużycia energii. Pełne ładowanie trwa tylko 4 godziny i wystarcza na cały dzień pracy urządzenia. Dodatkowo aparaty gwarantują doskonałą jakość obrazu i dostosowanie dawki promieniowania do wieku badanego pacjenta. Dlatego mogą być również stosowane w diagnostyce dzieci. Ponadto posiadają funkcję Remote View, dzięki której medycy mają bieżący dostęp do obrazu za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Ta opcja jest szczególnie przydatna na oddziałach SOR i w salach operacyjnych.

 

Nowe aparaty RTG zakupione przez samorząd Mazowsza przy wsparciu UE trafiły do 20 mazowieckich szpitali:

 1. Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Radomiu

 2. Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach

 3. Powiatowego Centrum Medycznego w Grójcu Sp. z o.o.

 4. Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji „STOCER” Sp. z o.o. – Szpitala im. prof. M. Weissa w Konstancinie-Jeziornie

 5. Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Mławie

 6. Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Mińsku Mazowieckim

 7. Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Lipsku

 8. Powiatowego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Otwocku

 9. Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. Adama Grucy Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Otwocku

 10. Szpitala Powiatowego Gajda-Med Sp. z o.o. w Pułtusku

 11. Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji „STOCER” Sp. z o.o. – Szpital Chirurgii Urazowej św. Anny w Warszawie

 12. Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Pionkach

 13. Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łosicach

 14. Centrum Medycznego im. Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie

 15. Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Zwoleniu

 16. Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Zespołu Zakładów im. Duńskiego Czerwonego Krzyża w Makowie Mazowieckim

 17. Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie

 18. Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o. w Radomiu

 19. Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie

 20. Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji „STOCER” Sp. z o.o. – Szpitala Kolejowego im. dr med. Włodzimierza Roeflera w Pruszkowie.

 

Radny województwa mazowieckiego i przewodniczący Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej Sejmiku Województwa Mazowieckiego Krzysztof Strzałkowski zauważa, że realizowany przez samorząd Mazowsza projekt odgrywa ogromną rolę w funkcjonowaniu mazowieckich placówek zdrowia.

To kolejny dowód na to, że wsparcie finansowe z budżetu województwa mazowieckiego oraz środki unijne najsilniej wspierają mazowieckie szpitale – bez względu na to, jaki podmiot tworzy i prowadzi taką placówkę. Dziś już tak naprawdę nie ma porównania między środkami, jakie na walkę z koronawirusem przeznaczył samorząd i UE, a tymi bardzo skromnymi przeznaczonymi przez rząd.

 

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 360 mln zł, z tego 314,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.

 

 

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 783 kB, Liczba pobrań: 15
Rozmiar: 949 kB, Liczba pobrań: 22
Rozmiar: 708 kB, Liczba pobrań: 17
Rozmiar: 1743 kB, Liczba pobrań: 13

Liczba wyświetleń: 107

powrót