Kalendarz

Antoni Grabowski, SALIGIA

2016.07.11 13:15 , aktualizacja: 2016.07.11 13:25

Autor: MCSW Elektrownia, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Od 13 lipca

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu

www.elektrownia.art.pl

 

Na tarasie placówki prezentowana będzie instalacja plenerowa Antoniego Grabowskiego[1] pt. SALIGIA (Superbia, Avaritia, Luxuria, Invidia, Gula, Ira, Acedia). Kompozycja składa się z siedmiu czterometrowych kolumn – „waniek-wstaniek”. Kolumny na pierwszy rzut oka są monumentalne i stabilne, ale przy bliższym kontakcie okazują się chwiejne i podatne na odchylanie. Są alegorią dwoistej natury człowieka: dobra i zła, które w nim drzemią.

 

 


[1] Antoni Grabowski – artysta wywodzący się z Zakopanego. Studiował na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1986–1991. W latach 1994–1995 był stypendystą DAAD (Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej) w Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie. Od 1992 r. pracował jako asystent w Pracowni Rzeźby na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od roku akademickiego 2003/2004 prowadzi Pracownię Rzeźby na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Laureat pierwszej nagrody w Konkursie Młodych Artystów Polskich na Dzieło Plastyczne, zorganizowanym przez Przedstawicielstwo Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej w Polsce w Galerii Appendix. Autor żeliwnych ksiąg: „Dekalog” oraz „Siedem grzechów głównych”. Od 1999 r. tworzy kolekcję „Odcisków ciał” przyjaciół, które prezentował na wystawie „Wojna w człowieku” jako „Purgatorium” (czyściec).

Liczba wyświetleń: 259

powrót