Kalendarz

Kwartet fortepianowy w opinogórskiej Oranżerii

2017.03.30 14:25
Autor: Alicja Wodzyńska, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
plakat dotyczący wydarzenia plakat

9 kwietnia, godz. 12.00 w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

www.muzeumromantyzmu.pl

 

Podczas 559 spotkania muzycznego zaprezentuje się kwartet fortepianowy w składzie: Grzegorz Gorczyca – fortepian, Mateusz Konopelski – skrzypce, Marta Straszyńska – altówka, Julia Kisielewska – wiolonczela. W programie koncertu znajdą się: kwartet fortepianowy a-moll Gustawa Mahlera oraz kwartet fortepianowy nr 3 op.60 Johannesa Brahmsa.

 

O artystach

Grzegorz Gorczyca – fortepian

Pianista kameralista, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (UMFC) w Warszawie. Jako solista współpracował z wieloma orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Ma na swoim koncie nagrania TV i radiowe w Polsce, Niemczech i Finlandii. W 2011 roku wziął udział w prawykonaniu i nagraniu CD koncertu na puzon, fortepian i orkiestrę smyczkową G. Fitelberga. Jest pianistą Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie i wykładowcą UMFC.

 

Mateusz Konopelski – skrzypce

absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Jana Staniendy. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich u wybitnych światowych pedagogów m.in. Zakhara Brona, Grigorija Zhyslina, Barbary Doll, Bartosza Bryły, Marcina Baranowskiego, Mai Nosowską, Julii Jakimowicz-Jakowicz, Janusza Wawrowskiego i Jakuba Jakowicza. Jako solista koncertował z orkiestrami Filharmonii Śląskiej i Zabrzańskiej, a także z orkiestrą programu stypendialnego OFAM. Również jako solista i kameralista koncertował w wielu miastach Polski i Europy m.in. podczas festiwali Vier Jahreszeiten Riehen w Bazylei, Sierpień Talentów w Katowicach, Mistrzowskie Wieczory w Kąśnej Dolnej, Royal Łazienki Festival, Królewskie Arkady Sztuki, Letnie Wieczory Muzyczne „Dziekanka”, Festiwal Muzyczny w Pałacu w Wilanowie. Wielokrotnie brał też udział w projektach i festiwalach orkiestrowych (był m.in. koncertmistrzem Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej im. K. Szymanowskiego oraz orkiestr OFAM i Camerata Viva, współpracował także z Sinfonią Varsovią i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej). Nagrywał dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Od 2015 roku jest muzykiem Teatru Wielkiego Opery Narodowej.

 

Marta Straszyńska – altówka

absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie prof. S. Kamasy. Doskonaliła swoje umiejętności kameralne pod kierunkiem prof. T. Gadziny i S. Kamasy. Od roku 1983 jest muzykiem orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej. W roku 2007 założyła trio smyczkowe „Archetto”, z którym wiele koncertuje w kraju i za granicą. Współtworzy również Trio Harfowe, oraz kwartet fletowy „Quartetto con l'anima”. Od 2015 roku jest prezesem Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

 

Julia Kisielewska – wiolonczela

laureatka konkursów, stypendystka ministra kultury i marszałka województwa podlaskiego oraz programu „Agrafka Muzyczna” dla młodych muzyków. W 2010 r. ukończyła studia licencjackie w Towson University Maryland, USA, w klasie prof. Cecylii Barczyk. W 2012 r. ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie w klasie prof. Piotra Hausenplasa i prof. Rafała Kwiatkowskiego. Jest muzykiem Orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Współtworzy kwartet fletowy „Quatrteto con l’anima”, gościnnie współpracuje z trio „Archetto”.

Liczba wyświetleń: 23

powrót