Kalendarz

„Faraonom podobni, czyli ostatnia podróż wodami Wisły” – prelekcja dr Jolanty Załęczny

2017.03.31 11:20
Autor: Piotr Piegat, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
statek Mickiwicz płynący Wisłą w 1927 roku statek Mickiewicz 1927,...
Statek „Bajka” wiozący relikwie św. Stanisława Kostki (1926) fot. J. Ryś („Kurier Warszawski” 1926, dodatek do nru 244) Statek „Bajka” wiozący...

25 kwietnia, godz. 12.00 w Muzeum Niepodległości w Warszawie (Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów przy al. Solidarności 62)

www.muzeum-niepodleglosci.pl

 

W okresie międzywojennym Wisła dwa razy stała się uczestniczką ważnych wydarzeń. W sierpniu 1926 r. jej wodami na statku „Bajka” przetransportowano z Płocka do Warszawy relikwie św. Stanisława Kostki, by potem zawieźć je do Rostkowa, miejsca urodzenia świętego. W czerwcu 1927 na statku „Mickiewicz” rzeką popłynęła trumna ze szczątkami Juliusza Słowackiego. Triumfalna podróż z Gdyni do Warszawy trwała pięć dni. Płynący orszak nasuwał skojarzenie z pogrzebami faraonów, „którzy Nilem odbywali pośmiertną podróż do miejsca wiecznego spoczynku w Dolinie Królów”. Następnie trumnę przewieziono do Krakowa i pochowano poetę na Wawelu. Dziś pamięć o tych wydarzeniach wpisuje się w obchody Roku Wisły. Prelekcja inauguruje cykl poświęcony tej najbardziej polskiej z polskich rzek. Następne spotkania w maju i czerwcu.

Liczba wyświetleń: 40

powrót