Kalendarz

Zwiedzanie Salonki Bieruta

2017.04.26 11:20

Autor: Stacja Muzeum w Warszawie, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • widok pociągu z zewnątrz fot. arch. Stacja Muzeum
  • jeden z pokoi, widać biórko, krzesło oraz kanapę fot. arch. Stacja Muzeum
  • wąski, ale elegancki korytarz pociągu fot. arch. Stacja Muzeum
  • salon z długim stołem i duzym lustrem zawieszonym na jednej ze ścian fot. arch. Stacja Muzeum
  • pokój sypialniany fot. arch. Stacja Muzeum

30 kwietnia, 28 maja, 25 czerwca, 30 lipca, 27 sierpnia i 24 września (ostatnie niedziele miesiąca) w Stacji Muzeum w Warszawie przy ul. Towarowej 3

www.stacjamuzeum.pl

 

Począwszy od 30 kwietnia aż do 24 września, w każdą ostatnią niedzielę miesiąca Stacja Muzeum udostępni zwiedzającym wnętrze salonowego wagonu typu 26W, którym podróżowali dygnitarze PRL-u, wśród nich Bolesław Bierut, Władysław Gomułka czy Józef Cyrankiewicz.

Wagon ten był jednym z dwóch wagonów restauracyjnych zbudowanych w 1939 r. w Zakładach im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu na zamówienie Francuskiego Międzynarodowego Towarzystwa Wagonów Sypialnych i Wielkich Ekspresów Europejskich (C.I.W.L.). Z powodu wybuchu II wojny światowej nie został odebrany przez Francuzów. W latach 1947–1952, po przebudowie, był wagonem reprezentacyjnym Prezydenta PRL – Bolesława Bieruta, potem podróżowali nim po kraju i całej Europie również inni ówcześni dygnitarze. W wagonie zachowano oryginalne wnętrza z przełomu lat 40. i 50. XX w. Salonka Bieruta, ze względu na dużą wartość muzealną, na co dzień jest niedostępna dla zwiedzających. Zwiedzanie Salonki Bieruta odbywa się w ramach biletu wstępu do Stacji Muzeum (bez dodatkowych kosztów). Cennik biletów wstępu do Stacji Muzeum: normalny – 12 zł, ulgowy – 6 zł, rodzinny (2 osoby dorosłe + max. 3 dzieci) – 35 zł, dzieci do lat 7 wchodzą bezpłatnie.

Liczba wyświetleń: 41

powrót