Kalendarz

Magnificat. Poezja Karola Wojtyły

2020.10.16 11:10 , aktualizacja: 2020.10.16 11:25
Autor: Sandra Włodarczyk (Muzeum Literatury), Wprowadzenie: Dorota Mądral
Plakat w formie graficznej zachęcający do udziału w wydarzeniu, zawierający zdjęcie portretowe młodego Karola Wojtyły. Wystawa organizowana jest z...

wystawa od 23 października do 16 grudnia w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie

www.muzeumliteratury.pl

 

Wystawa opowiada o Karolu Wojtyle, poecie i dramaturgu. Narracja wystawy prowadzi przez dwa porządki: sacrum i profanum, które spotykają się w twórczości i życiu przyszłego papieża. Kuratorzy wystawy stawiają pytanie czy talent poety i dramaturga wzmocnił powołanie kapłańskie młodego Wojtyły. Celem wystawy jest pokazanie dialogu Karola Wojtyły z polską kulturą i sztuką. Dlatego na ekspozycji, obok zbioru unikalnych i nieznanych fotografii dokumentujących młodość i życie przyszłego papieża, prezentowane będą arcydzieła twórców bliskiej Wojtyle sztuki Młodej Polski – Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego. Poezja Karola Wojtyły zostanie skonfrontowana z dziełami artystów tworzących współcześnie. Na ekspozycji pojawią się prace Leszka Sobockiego, Jacka Rykały, Stanisława Rodzińskiego, Adama Myjaka, Jana Lebensteina, Marka Żuławskiego czy Xawerego Dunikowskiego. Razem z autorskimi ścieżkami dźwiękowymi towarzyszącymi wystawie, dzieła wspomnianych twórców będą miały za zadanie wprowadzić widza w sedno przesłania poezji Karola Wojtyły. Wystawa zorganizowana przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie w 100-lecie urodzin Jana Pawła II, dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerzy projektu: Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Zamek Królewski w Warszawie.

 

Uwaga! W związku z pandemią koronawirusa mogą nastąpić zmiany dotyczące organizacji wydarzeń. Prosimy o śledzenie stron internetowych organizatorów imprez.

Liczba wyświetleń: 51

powrót