Kalendarz

Powstanie styczniowe w Galerii W-Z

2021.01.26 12:20 , aktualizacja: 2021.02.04 11:23

Autor: Magdalena Kukawska, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Ekspozycja będzie dostępna...

Galeria W-Z (ul. Krakowskie Przedmieście 85, Warszawa), wystawa czynna do 18 lutego.

www.muzeum-niepodleglosci.pl

 

Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza do Galerii W-Z na wystawę „Powstanie styczniowe. Wydarzenie, które ukształtowało kanon symboliki patriotycznej. Biżuteria patriotyczna w zbiorach Muzeum Niepodległości w Warszawie”. Ekspozycja będzie dostępna w Galerii do 18 lutego.

 

Biżuteria patriotyczna, zwana także emblematyczną lub żałobną, to zjawisko znane zaledwie w kilku krajach. Poza Polską na przestrzeni lat była spotykana w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i na terenie Cesarstwa Austro-Węgierskiego.

 

Historia Polski, podobnie jak literatura, daje nam wiele przykładów zachowań patriotycznych, również z wykorzystywaniem tego swoistego rodzaju sztuki użytkowej. Biżuteria noszona w celu zamanifestowania swoich poglądów, swojej postawy społecznej, narodowej i patriotycznej niesie zupełnie inne przesłania. Choć nie muszą być one wolne od takich pojęć jak „sztuka”, „poziom artystyczny”. Sztuka patriotyczna, a więc i biżuteria patriotyczna, może być rozpatrywana w kategoriach filozoficznych, moralnych, emocjonalnych, ale też w kategoriach użyteczności.

 

Wystawa planszowa prezentuje biżuterię patriotyczną ze zbiorów Muzeum Niepodległości, m.in. medaliony, pierścionki i kolczyki.

 

To już druga wystawa organizowana przez Muzeum w tym miejscu. Pierwsza „Wszystko dla frontu. Wszyscy na front!” prezentowała plakaty propagandowe z okresu wojny polsko-bolszewickiej.

Liczba wyświetleń: 46

powrót