Komunikaty

Ostrzeżenie przed oszustami proponującymi pomoc przy wymianie kotłów

2018.04.17 11:20 , aktualizacja: 2018.05.30 11:19

Autor: Wioletta Mikłaszewicz (PZ), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności przy podpisywaniu umów o wymianę starych kotłów na nowe – w szczególności zawieranych bezpośrednio w domach i przez internet. Podejmujmy świadome decyzje – zapoznajmy się z treścią dokumentu przed jego podpisaniem!

 

Działania podejmowane przez urzędy na rzecz walki ze smogiem, mogą zostać wykorzystane przez oszustów, którzy zechcą się nielegalnie dorobić, nakłaniając użytkowników indywidualnych do zakupu pieców, np. podając się za urzędników oferujących wymianę starych urządzeń grzewczych na nowe. Należy mieć na uwadze, że urzędy nigdy nie delegują pracowników do sprzedaży kotłów użytkownikom indywidualnym czy firmom, gdyż nie należy to do ich kompetencji. Dlatego w przypadku otrzymania podejrzanej oferty, prosimy o zachowanie wzmożonej czujności i zastosowanie zasady ograniczonego zaufania w kontaktach z nieznajomymi.

Przypominamy, że podczas zakupu kotła, warto upewnić się u sprzedawcy bądź producenta czy posiada on odpowiedni certyfikat i tabliczkę znamionową, a także czy jest on zgodny z wymaganiami ekoprojektu (Ważne! 5 klasa ≠ ekoprojekt).

 

Ponadto, należy pamiętać, że rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe, zakazuje wprowadzania do sprzedaży i użytkowania kotłów z rusztem awaryjnym.

 

Również kupując paliwo na opał, mieszkańcy Mazowsza powinni domagać się od sprzedawców dowodu sprzedaży (paragonu lub faktury) oraz certyfikatów/ dokumentów potwierdzających odpowiednie parametry zakupionego towaru.

Liczba wyświetleń: 805

powrót