Komunikaty

Seniorze, sprawdź Rachmistrza, nie daj się oszukać!

2021.05.04 12:25

Autor: na podst. mat. Głos Seniora, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora rozpoczyna nową akcję edukacyjną pt. „Seniorze, sprawdź Rachmistrza!”, której celem jest zwiększenie świadomości i edukacja w zakresie weryfikacji autentyczności rachmistrzów spisowych w trakcie trwania Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 organizowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

 

Najbezpieczniejszą i najbardziej rekomendowaną metodą jest samospis internetowy przez formularz wyłącznie na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego dostępnej pod adresem spis.gov.pl. Osoby, które mają problem z dokonaniem samospisu internetowego powinny zasięgnąć pomocy u członków rodziny (np. dzieci czy wnuków) lub sąsiadów.

 

Osoby, które nie mają dostępu do Internetu, mogą spisać się przez telefon, dzwoniąc na infolinię spisową pod numer telefonu: 22 279 99 99. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00. Jest to opcja bezpieczna, zwłaszcza z punktu widzenia osób starszych, gdyż wtedy sami inicjują kontakt i nie muszą obawiać się czy zgłaszająca się do nich osoba jest prawdziwym rachmistrzem spisowym.

 

Należy uważać na wszelkie komunikaty przychodzące z nieznanych źródeł. a wśród nich na: e-maile, SMS-y, media społecznościowe czy komunikatory. Pod żadnym pozorem nie powinno się klikać w linki zawarte w podjerzanych wiadomościach, ponieważ mogą one prowadzić do stron czy aplikacji, które przechwycą nasze dane. Do spisu należy się logować wyłącznie poprzez autoryzowaną stronę spis.gov.pl

 

Więcej informacji oraz filmik edukacyjny

 

Przed podaniem danych, każdego rachmistrza należy zweryfikować samodzielnie poprzez zakładkę „Sprawdź rachmistrza” na stronie spisu lub dzwoniąc na infolinię spisową pod numerem 22 279 99 99.

Liczba wyświetleń: 68

powrót