Inne

Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną

2019.03.13 12:25 , aktualizacja: 2019.03.14 15:43

Autor: Jarosław Asztemborski, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Palmy zgłoszone do konkursu ustawione w rzędzie Palmy zgłoszone do konkursu...

Zwyczaj wykonywania palm wielkanocnych jest jednym z najstarszych i najważniejszych w tradycji związanej z okresem Wielkiej Nocy. Aby go przypomnieć i pielęgnować, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu serdecznie zaprasza do udziału w konkursie plastycznym „Tradycyjna palma wielkanocna”.

 

W tym roku już po raz 19. w skansenie do rywalizacji staną najpiękniejsze palmy wielkanocne z całego Mazowsza.

 

Na czym polega konkurs?

Zadaniem uczestników jest wykonanie palmy z wykorzystaniem wyłącznie naturalnych składników (z wyjątkiem chronionych gatunków roślin) i tradycyjnych form zdobniczych. Ze względów technicznych jej długość nie może przekroczyć 3 m. W rywalizacji mogą wziąć udział dzieci i młodzież szkolna, osoby indywidualne w każdym wieku i twórcy nieprofesjonalni. Zgłoszenia przyjmowane będą w kategoriach: indywidualnej i zespołowej.

 

Terminy i zasady konkursu

Gotową palmę należy dostarczyć do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu do 8 kwietnia br. Musi być do niej dołączona metryczka zawierająca imię i nazwisko/nazwę autora/autorów, miejscowość, numer telefonu, adres mailowy oraz określenie regionu z którego palma pochodzi. Wszystkie prace zgodne z regulaminem otrzymają numery i 14 kwietnia, podczas obchodów Niedzieli Palmowej w skansenie zostaną wyeksponowane na dziedzińcu kościoła z Drążdżewa. Wyboru najładniejszych palm dokonają uczestnicy wydarzenia poprzez głosowanie na specjalnych kartach, które otrzymają w kasach Muzeum wraz z biletem wstępu. Dodatkowo komisja konkursowa powołana przez Dyrektora MWM przyzna jednej tradycyjnej palmie mazowieckiej nagrodę specjalną. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w tego samego dnia, po mszy świętej, która odprawiona zostanie o godzinie 14.00. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne i pamiątkowe dyplomy. Upominki zostaną również rozlosowane wśród osób głosujących.

 

Więcej informacji

Warunki udziału w konkursie i jego przebiegu znaleźć można w regulaminie dostępnym na stronie www.mwmskansen.pl i na muzealnym facebooku. Serdecznie zachęcamy do wspólnego poznawania zapomnianych mazowieckich zwyczajów wielkanocnych.

 

Liczba wyświetleń: 173

powrót