Inne

XVII Konkurs na tradycyjną palmę wielkanocną

2017.03.14 09:45 , aktualizacja: 2017.03.14 10:01
Autor: Agnieszka Jezierska-Chalicka, MWM w Sierpcu, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
tradycyjne palmy wielkanocne fot. D. Krześniak

Termin składania prac upływa 31 marca br.

Organizator: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

 

Małe dzieła sztuki. Jedne skromne, inne zadziwiające bogactwem kolorystyki i materiałów. Palmy wielkanocne są niezaprzeczalnym symbolem Niedzieli Palmowej – święta ważnego dla wszystkich chrześcijan. Z wykonywaniem palm wiąże się piękna i wyjątkowa tradycja, do której podtrzymywania zachęca Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, ogłaszając XVII edycję konkursu pt. „Tradycyjna palma wielkanocna”.

 

Kto może wziąć udział w konkursie?

Zapraszamy zarówno dzieci, młodzież szkolną, jak i dorosłych. Zadanie polega na wykonaniu palmy wielkanocnej z wykorzystaniem wyłącznie tworzyw naturalnych i tradycyjnych form zdobniczych. Przed przystąpieniem do pracy zachęcamy do poszerzenia wiedzy na temat tradycyjnych technik wyrobu palm, rodzajów materiałów, form zdobienia, a także znaczenia palm w tradycji ludowej. Wiedza ta z pewnością okaże się pomocna podczas wykonywania palmy i zagwarantuje zgodność wykonanej pracy z wymogami regulaminowymi.

 

Zasady konkursu

Prace zgłoszone do konkursu „Tradycyjna palma wielkanocna” oceniane będą w dwóch kategoriach: indywidualnej i zespołowej. Palmy ocenią zwiedzający, którzy – wypełniając specjalne kupony – wybiorą najpiękniejszą tradycyjną palmę. Komisja MWM w Sierpcu przeliczy głosy, a laureatów konkursu poznamy jeszcze podczas „Niedzieli Palmowej w skansenie” – 9 kwietnia. W każdej z kategorii zostanie przyznane I, II i III miejsce. Ponadto spośród wszystkich prac Komisja wyłoni jedną, która zostanie uhonorowana Nagrodą Specjalną Dyrektora MWM w Sierpcu. Zwycięzcy otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Palmy należy dostarczyć do działu upowszechniania i promocji, mieszczącego się w budynku G na terenie skansenu w Sierpcu (ul. Narutowicza 64). Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.mwmskansen.pl  w zakładce KONKURSY/PROJEKTY.

Liczba wyświetleń: 125

powrót