Lekcje o Mazowszu

Rozstrzygnięcie drugiej edycji konkursu „Lekcje o Mazowszu”

2018.04.06 12:15 , aktualizacja: 2018.04.11 10:05

Autor: Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Do drugiej edycji konkursu napłynęło 66 prac, z czego 2 zostały odrzucone na etapie oceny formalnej.

 

Do etapu oceny merytorycznej zakwalifikowano:

  • w kategorii 7–9 lat – 14 scenariuszy,
  • w kategorii 10–14 lat – 33 scenariusze,
  • w kategorii 15–18 lat – 17 scenariuszy.

Liczba scenariuszy poddanych ocenie merytorycznej w bieżącej edycji była taka sama jak rok temu, ale liczba uczestników wzrosła ze względu na podwójne autorstwo (w 15 przypadkach).  W tej edycji można było zgłosić do konkursu tylko jedną pracę. Wśród autorów pojawili się uczestnicy poprzedniej edycji (13 osób). Autorzy to w większości nauczyciele, jest też 3 muzealników i 3 przedstawicieli bibliotek pozaszkolnych.

 

Statystyka zgłoszeń (według wydziałów MSCDN): Warszawa – 17, Płock – 12, Ostrołęka – 10, Ciechanów – 9, Radom i Siedlce – po 8 zgłoszeń.

 

Laureaci drugiej edycji konkursu „Lekcje o Mazowszu”

w kategorii 7–9 lat:

  • I miejsce: nie przyznano,
  • II miejsce: „Na ludową nutę”, Agata Pędzich i Paula Skiba, Szkoła Podstawowa Nr 10 im. Jana Pawła II w Ostrołęce,
  •  III miejsce: „Serce pełne Mazowsza”, Izabela Bielińska i Beata Osiał, Miejskie Przedszkole Nr 2 w Sokołowie Podlaskim,
  • wyróżnienie: „Śladami przeszłości, czyli twórcze spotkania z historią Mazowsza”, Iwona Kobylańska, Szkoła Podstawowa Nr 21 w Płocku,
  • wyróżnienie: „Józef Piłsudski znany i nieznany – poszukiwania śladów Marszałka na Ziemi Radomskiej, Aldona Gębka, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 24 w Radomiu.

 

w kategorii 10–14 lat

  •  I miejsce: „I Ty możesz zostać marszałkiem! O Józefie Piłsudskim w teatrze cieni”, Sławomir Kordaczuk, Muzeum Regionalne w Siedlcach,
  • II miejsce: „Szkolny Mazowiecki Dom Zagadek”, Małgorzata Kostian, Szkoła Podstawowa Nr 314 im. Przyjaciół Ziemi w Warszawie,
  • III miejsce: „Chcemy więcej wiedzieć o regionie, by upamiętnić Niepodległą”, Bożena Grabińska, Szkoła Podstawowa w Troszynie,
  • wyróżnienie „Piękne jesteś Mazowsze, skąd wziąłem skrzydła do lotu... - Śladami wolności ku polskości”, Monika Jabłońska, Szkoła Podstawowa Nr 3 w Płocku,
  • wyróżnienie „Powiedz Maniu gdzie Ty mieszkasz…?”, Wioletta Dąbrowska i Marlena Dynek-Huszcza, Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy Pierwszego Pułku Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego w Olszycu Szlacheckim;

 

w kategorii 15–18 lat

  • I miejsce: „Lekcja w postaci gry terenowej: Śladami Józefa Piłsudskiego na Mazowszu – Walka o niepodległość”, Agnieszka Sławińska, Prywatne Liceum i Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Szymanowie,
  • II miejsce: „Wy-grajmy wolność!!! Mazowsze a niepodległość - historia i współczesność”, Anna Gajek i Ireneusz Gajek, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Krasnem,
  • III miejsce: „Królowa nauk dla Mazowsza. Z niepodległością w tle”, Joanna Jaworska, Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Karniewie,
  • wyróżnienie „Odkryj karty Mazowsza – „escape room” na lekcji bibliotecznej, Anna Jolanta Lewandowska, Zespół Szkół Nr 3 w Płocku,
  • wyróżnienie „Melodia wolności z Mazowsza”, Alicja Aktyl – Rosłaniec, Szkoła Podstawowa Nr 3 w Płocku.

Nagrodzone i wyróżnione scenariusze znajdą swoje miejsce w wydanej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego publikacji, a ich autorzy otrzymają nagrody w wysokości 2 500 zł za I miejsce, 1500 zł za II miejsce, 1000 zł za III miejsce oraz wyróżnienia po 500 zł (wszystkie kwoty netto).

 

Dodatkowo Komisja Konkursowa rekomenduje do publikacji kilka scenariuszy ze względu na innowacyjne pomysły związane z realizacją tematu przewodniego, ciekawe rozwiązania metodyczne oraz uniwersalność treści:

 

w kategorii 10–14 lat:

  • „Mazowieckie perełki”, Aleksandra Kowalik, Szkoła Podstawowa w Mysiadle,
  • „Droga do wolności - topografia historyczna miejsc pamięci”, Mateusz Lewandowski, Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Obrońców Westerplatte w Gostyninie,
  • „100 lat niepodległości w fotografii”, Łukasz Niewiadomski, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie,
  • „Jak Mazowszanie upamiętnili 10. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości”, Małgorzata Madany, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wyszogrodzie Filia w Rębowie.

 w kategorii 15–18 lat:

  • „Śladami Powstania Styczniowego w Sokołowie Podlaskim i w okolicach”, Robert Jaszczuk, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2 w Sokołowie Podlaskim,
  • „Nazwy Iłżeckich ulic w hołdzie tym, którzy walczyli o Niepodległą”, Katarzyna Koriat i Renata Niewadzi-Gut, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Iłży.

Scenariusze będą opublikowane pod warunkiem wyrażenia zgody przez autorów. 

 

 

 

 

 

Liczba wyświetleń: 169

powrót