Członkowie Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze

Pasieka Murawscy

2017.05.08 14:25 , aktualizacja: 2017.05.16 11:09

Autor: Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Pasieka Murawscy fot. archiwum UMWM
  • Pasieka Murawscy fot. archiwum UMWM
  • Pasieka Murawscy fot. archiwum UMWM

Pasieka Murawscy - to gospodarstwo pszczelarskie prowadzone przez Łukasza Murawskiego w Woli Wacławowskiej. Jak opowiada nam Łukasz Murawski: "Pasja do pszczół i pracy z nimi w naszych rodzinach jest pielęgnowana od kilku pokoleń. Już jako dziecko pracowałem w pasiece mojego stryja Józefa, który odziedziczył ją po swoim ojcu. Moja żona pomagała w pasiece taty, który prowadził pasiekę na wzór swojego ojca. Dlatego też, oboje pracujemy nad rozwojem naszej pasieki. Zawodowo zajmuję się prowadzeniem pasieki już od pięciu lat. W tym czasie zdobyłem tytuł Mistrza pszczelarza i ukończyłem Technikum pszczelarskie w Pszczelej Woli z tytułem technik pszczelarz. Biorę udział w szkoleniach, które podnoszą moją wiedzę na temat pszczół i gospodarki pasiecznej. Na początku gospodarowałem w ulu warszawskim poszerzanym, a w 2013 roku nabyliśmy pierwsze ule wielkopolskie (korpusowe)."

Obecnie Pasieka posiada 72 rodziny produkcyjne i rodziny przeznaczone do wychowu matek pszczelich. Hoduje matki pszczele rasy Buckfast i kraińskiej różnych linii. Gospodarstwo jest pasieką wędrowną, co oznacza, że pszczoły są przewożone na pożytki w celu uzyskania miodów gatunkowych i produktów pszczelich. Pasieka jest pod stałym nadzorem Powiatowego Inspektora Weterynarii. Posiada weterynaryjny numer sprzedaży bezpośredniej, który jest pozwoleniem na pozyskiwanie i sprzedaż nieprzetworzonych produktów pszczelich. W 2014 roku została wyróżniona Laurem Lokalnej Grupy Działania "Razem dla Radomki" przyznawanej najlepszym producentom tradycyjnym.

 

Kontakt:

Pasieka Murawscy

Łukasz Murawski

Wola Wacławowska 24a

26-625 Wolanów

Liczba wyświetleń: 186

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.