Członkowie Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze

Tęczowa Pasieka

2017.05.08 14:25 , aktualizacja: 2017.05.16 11:09
Autor: Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Pasieka tęczowa archiwum UWMM

Pasieka usytuowana jest we wsi Cieciszew, gmina Konstancin Jeziorna, malowniczo położonej w prarzeczu Wisły. Okoliczne tereny nie są wykorzystywane rolniczo, dzięki czemu negatywny wpływ chemizacji rolnictwa nie odbija się na zdrowiu i kondycji pszczół. Pszczoły zaś zbierają czysty nektar, nieskażony przez ślady stosowania środków ochrony roślin.

Pasieka jest wpisana do Rejestru Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Pasieka obecnie liczy 75 rodzin.

Głównymi pożytkami w okolicy pasieki są:

  • klony (tylko wczesną wiosną, przez co miód klonowy jest trudny do uzyskania),
  • rzepak
  • akacje
  • lipy
  • nawłoć (stosunkowo nowa odmiana miodu, uzyskiwana wczesną jesienią),

oraz cała masa roślin miododajnych, które tworzą miód wielokwiatowy.

Jestem młodym pszczelarzem. Ponieważ preparaty stosowane przy zwalczaniu szkodników i pasożytów zawierają środki chemiczne, których pozostałości mogą przedostawać się do wosku, a później do miodu, w mojej pasiece produkcję miodu odbywa się bez udziału chemii. Zwalczanie pasożytów opieram o BeeVital. Jest to naturalny produkt, którego działanie sprowadza się do uaktywnienia u pszczół mechanizmu samooczyszczania. Ma on atest preparatu ekologicznego. Do dezynfekcji uli, sprzętu pasiecznego oraz do poprawy kondycji środowiska pszczelego w ulu stosuję preparaty probiotyczne, takie jak ApiFarma i AipBioFarma.

Jestem członkiem Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich "Polanka". Dzięki szkoleniom organizowanym przez Stowarzyszenie, jak również dzięki pomocy innych kolegów pszczelarzy, mam merytoryczne oparcie i pomoc w przypadku kłopotów czy problemów. Niezmiernie cieszy mnie fakt, że zawsze na moje pytania otrzymuję wyczerpującą odpowiedź. Szczególne podziękowanie składam Pani Prezes Elżbiecie Kowalczyk.

Miód z Tęczowej Pasieki można kupić również:

  • w Józefosławiu w sklepie z Produktami Benedyktyńskimi ul. Osiedlowa 45
  • w Konstancinie-Jeziornej ul. Piłsudskiego róg Matejki, vis a vis Apteki, Sklep Lawenda
  • w Warszawie w sklepie Delicje ul. Grenadierów 34 visa a vis Szpitala Grochowskiego

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam do Tęczowej Pasieki. Na miejscu można spróbować każdego rodzaju miodu z naszej oferty, a jeśli pogoda pozwoli, możliwe jest też zwiedzanie.

 

Kontakt:

Zbigniew Durajczyk

Cieciszew 11

05-520 Konstancin-Jeziorna

Telefon +48 501550652

www.teczowapasieka.pl

Liczba wyświetleń: 245

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.